Ένα βήμα μπρος δύο πίσω για τον Παναθηναϊκό που λίγες μέρες μετά το θρίαμβο στο Μιλάνο ηττήθηκε κατά κράτος από τη χειρότερη (τη δεδομένη χρονική στιγμή) ομάδα της διοργάνωσης που μετρούσε 6 συνεχόμενες ήττες.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε πρόσφορο έδαφος και…αναστήθηκε στο ΟΑΚΑ απέναντι στον αναιμικό και αφελή Παναθηναϊκό επικρατώντας άνετα με 81-69.

Οι Πράσινοι πέταξαν στα σκουπίδια τη μεγάλη νίκη επί της Αρμάνι και για να πατσίσουν μέρος της ζημιάς θα πρέπει να κάνουν δύο νίκες στη διαβολοβδομάδα που έρχεται και πάλι στο ΟΑΚΑ με Ρεάλ Μαδρίτης (την Τρίτη) και Αλμπα Βερολίνου (την Πέμπτη).

Με τραγικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, με άμυνα που θύμιζε…ελβετικό τυρί (γεμάτη τρύπες) και έλλειψη καθαρού μυαλού η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δεν είχε τύχη απέναντι σε μια ομάδα που έκανε απλά τα βασικά και παράλληλα «βομβάρδιζε» από την περιφέρεια (13/20 τρίποντα).

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πολύ χαμηλά στη 15η θέση με 4 νίκες και 8 ήττες.

Λένε ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, αλλά το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν για…κλάματα.

Βρέθηκε να χάνει με ντάμπλ σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (24-12). Καθώς ήταν πολύ «soft» στην άμυνα και δικαίως ο κόουτς Γιώργος Βόβορας είχε παράπονο που οι παίκτες του σε οκτώ λεπτά αγώνα είχαν κάνει μόλις ένα φάουλ !

Μάλιστα στα πρώτα δέκα λεπτά οι Πράσινοι είχαν 0/5 τρίποντα ενώ οι φιλοξενούμενοι 4/6.

Η Ζαλγκίρις με τον ηγέτη της Μάριους Γκριγκόνις να μην έχει χάσει σουτ κρατούσε με ευκολία διψήφιες διαφορές

Με τον Μίτογλου να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας γρήγορα σε 18-24, αλλά το ίδιο γρήγορα δέχτηκε ένα 6-0 και η διαφορά πήγε πάλι στους 12 (30-18 στο 13’).

Με τους Λιθουανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +10 (43-33) για το ημίχρονο και τον Γκριγκόνις να χάνει το πρώτο του σουτ στη βραδιά στην εκπνοή του πρώτου μέρος, το οποίο έκλεισε με στατιστική για όσκαρ (18π. με 3/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Την ίδια στιγμή ο ηγέτης του Παναθηναϊκού Νεμάνια Νέντοβιτς είχε μόλις 2 πόντους και μόνο ο Μίτογλου έδινε λύσεις επιθετικά (9π.).

Η μεγάλη διαφορά ήταν στην περιφέρεια όπου η ελληνική ομάδα είχε 2/7 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, ενώ οι Λιθουανοί 9/13 !

Κάνοντας μεγάλη ζημιά και με τα 6 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν μαζέψει.

Στο μοναδικό καλό κομμάτι του στον αγώνα ο Παναθηναϊκός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου παίζοντας για πρώτη (και τελευταία) φορά άμυνα, κατάφερε να ισοφαρίσει 50-50, αλλά εκεί κατέρρευσε με απανωτά λάθη επιτρέποντας στους Λιθουανούς να κάνουν ένα γρήγορο σερί 17-2, να προηγηθούν 67-52 και ουσιαστικά να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Ενώ εκείνη τη στιγμή (της προσωρινής ισοφάρισης) το μομέντουμ ήταν με τον Παναθηναϊκό, η ελληνική ομάδα επιτέθηκε ανορθόδοξα (χωρίς να ψάχνει τον Παπαγιάννη που ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του) και αμύνθηκε πολύ χειρότερα.

Παναθηναϊκός (16/34 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 29 ριμπάουντ (18+11), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη): Μακ 10 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/5 σουτ), Παπαπέτρου 10 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές).

Ζαλγκίρις (18/40 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 6/7 βολές, 41 ριμπάουντ (29+12), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλόκ, 15 λάθη): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 14 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1/4 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8 (8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (3/6 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).