Το πρόβλημα στην επίθεση είναι δεδομένο. Αν δεν λειτουργεί σωστά και η άμυνα τότε είναι λογικό να έρθει το «ναυάγιο» που βίωσε ο Παναθηναϊκός την Πέμπτη στη Μάλαγα (87-71). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη σε ένα από τα χειρότερα ματς της εφετινής σεζόν, γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα και πλέον θα υποδεχτούν την ερχόμενη Πέμπτη τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που μπορεί να αποδειχθεί το πλέον καθοριστικό στην πορεία του στο TOP-16.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Τζέιμς Γκιστ έχασαν μεγάλο μέρος από την δύναμη τους στην άμυνα, όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να δικαιολογηθούν για τη συνολική λειτουργία τους στον αμυντικό τομέα που αποτελεί το «άρμα μάχης» για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Με όριο τους 75 πόντους σε όλα τα ματς που έχει νικήσει, η Μάλαγα επιβάλλοντας το ρυθμό της παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον φυσικό ηγέτη της, Ερλ Κάλογουέϊ, κατόρθωσε να σημειώσει 87 πόντους και να δημιουργήσει μια σημαντική «προίκα» 16 πόντους για κάθε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, όμως σε κανένα σημείο του αγώνα δεν ήλεγξε το ρυθμό και δεν εμφάνισε εικόνα νικητή. Ακόμη και στην αρχή του ματς όταν φαινόταν πως η ομάδα του Πεδουλάκη είχε εντυπωσιακή απόδοση, ήταν επιδόσεις που ήρθαν με τρόπο που δεν αποτελεί μέρος του παιχνιδιού των πρωταθλητών Ελλάδας. Με τον Κέρι να βγάζει «φωτιές» (4/4 τριποντα) ο ΠΑΟ είχε 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο (20-23 για την ελληνική ομάδα), συνέχισε με 6/7 πιάνοντας τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (23-30) αλλά στη συνέχεια η σύνδεση με το καλάθι της Μάλαγα από τα 6,75 κόπηκε… Με 0/5 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, η ομάδα του Χουάν Πλάθα γύρισε το ματς (44-42 ημ) και στο δεύτερο μέρος σιγά-σιγά έκτισε διαφορά.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ο Κάρεν-Μέντλεϊ και ο Τούλσον σημείωσαν πολλά «μεγάλα» καλάθια, η Μάλαγα συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (13 επιθετικά στο 30’ και 14 συνολικά), και έχοντας ανεβάσει την πίεση στην περιφέρεια και κυρίως στον εντελώς μόνο κι έρημο στη δημιουργία, Δημήτρη Διαμαντίδη (33’), δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει. Ο Ούκιτς με τα γνωστά προβλήματα ήταν σκιά του εαυτό του, ο Παππάς δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Πεδουλάκη ούτε σε αυτό το ματς (πάτησε στο παρκέ για 0.02) και Κέρι δεν είναι οργανωτής-δημιουργός και όλα αυτά φάνηκαν πιο έντονα από κάθε άλλη φορά. Κάπως έτσι και με τα τρίποντα μετά το αρχικό 6/7 να περιορίζονται στα 2/14 πριν το τελευταίο που ευστόχησε ο Διαμαντίδης για να μειώσει από τους 19 πόντους (89-68) στους 16 (87-71) ο Παναθηναϊκός γνώρισε τη βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 44-42, 61-57, 87-71

ΜΑΛΑΓΑ (Χ. Πλάθα): Σαμπόνις 3,Βιντάλ 4,Σουάρεζ, Γκρέιντζερ 16(4/5τρ), Βάσκεζ 6,Τούλσον 20(4/8τρ), Κουζμνίνσκας 5, Ντράγκιτς 4(1/7σ), Χετσχάιμερ, Μέντλει 21(3/5δ,5/6τρ), Στίματς 8(7ρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Α. Πεδουλάκης): Μπράμος 12, Κάρι 14(4/6τρ), Μπατίστ 4, Φώτσης 4, Ούκιτς (0/5σ,5ας), Λάσμε 10(3κοψ), Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10(2/2δ,1/3τρ,5ας,4λ σε 32′), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 13.