Την 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στην Πάτρα με 91-79 του Προμηθέα κι έκανε το 3-0. Oι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και την 3η περίοδο, αλλά ο «δικέφαλος» με μία φανταστική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο κι ένα επιμέρους σκορ 31-12 γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Προμηθέας έδειξε ότι θα επιδιώξει να μειώσει τη σειρά σε 2-1. Οι Πατρινοί ήταν καλύτεροι και πήραν «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή. Το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 23-17.

Με ένα σερί 9-0 ο «Δικέφαλος» πέρασε μπροστά στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, κάνοντας το 24-23. Ο Λίποβι στη συνέχεια «μίλησε» για τον Προμηθέα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 32-25, φτάνοντας τους 18 πόντους. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-42.

Η εικόνα της 3ης περιόδου ήταν ίδια με αυτή του 2ου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε «βραχεία κεφαλή» στο σκορ, αλλά στο τέλος ο Προμηθέας με τους Γερομιχαλό και Χολ κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (67-60).

Ωστόσο η 4η περίοδος ήταν καταστροφική για τον Προμηθέα. Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας 31 πόντους, ενώ στην άμυνα δέχτηκε μόλις 12, διαμορφώνοντας το τελικό 91-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-42, 67-60, 79-91

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 19, Γκίκας 7, Γερομιχαλός 19, Φαγιέ 12, Πράδερ 2, Τουτζιαράκης 1, Σκούφης, Δημάκος 6, Καραΐσκος, Χολ 13.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 2, Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 21, Γκος 21, Τζόουνς 8, Πέτεγουεϊ 16, Χρυσικόπουλος 2, Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος 12, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 2.