Με το δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τα playoffs της Euroleague, επικρατώντας με 79-68 της Φενέρμπαχτσε στο «φλεγόμενο» ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στη σειρά, στον δρόμο για το Final 4 του Κάουνας.

Φοβερός ο Αϊζάια Κάνααν με τρομερή εμφάνιση, κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, και 18 πόντους με 6/7 τρίποντα. MVP και καθοριστικός ο Βεζένκοφ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Φαλ (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ΜακΚίσικ (11 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Μοαρτζώκας, με τις δύο ομάδες να δείχνουν από την αρχή πως θα ακολουθήσει μεγάλη μάχη.

Οι Τούρκοι στηρίχθηκαν κυρίως στον Χέιζ Ντέιβις στο ξεκίνημα ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην επίθεση και έχοντας καλά ποσοστά από την περιφέρεια έφτιαξε μια μικρή διαφορά 7 πόντων (14-7), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ωστόσο και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (16-17). Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Ιτούδη στο +2 (19-21) μετά από καλάθι του Πιερ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν κάπως άτσαλοι στην τελική προσπάθεια στο ξεκίνημα το δεύτερου δεκαλέπτου, κάτι που επέτρεψε στη Φενέρ να προηγηθεί δύο φορές με μικρές διαφορές 5 και 6 πόντων (21-26 και 26-32 αντίστοιχα), με τον Ολυμπιακό σε εκείνο το σημείο να τρέχει ένα σερί 8-0 με τους Βεζένκοφ και Μπλακ για να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο Πιερ ευστόχησε σε τρίποντο για να απαντήσει ο Παπανικολάου και να γράψει το 37-35 του ημιχρόνου δίνοντας βραχύ προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο του Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός μπήκε «σεληνιασμένος» και έπαιζε κυριολεκτικά ρολόι γύρω από το καλάθι της Φενέρ σε κάποιο σημείο. Με δικά του σουτ τριών πόντων οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα (54-46 και 57-49) ενώ λίγο αργότερο και ο Βεζένκοφ σκόραρε για τρεις για να κάνει το 60-49 και να βάλει πρώτη φορά τον Ολυμπιακό με 11, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται πως αλλιώς, με τρίποντο του Κάνααν για το 63-51.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68