Μία νίκη μακριά από την πρόκρισή τους στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας βρίσκονται οι Φιλαδέλφεια Σίξερς μετά τη νέα τους επικράτηση -αυτή τη φορά στο Μπρούκλιν- επί των Νετς με σκορ 102-97 κάνοντας το μπρέικ.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, καταφέρνοντας να χτίσει μια μικρή διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το πρώτο ημίχρονο, το οποίο και ολοκληρώθηκε στο υπέρ της 58-47. Στην τρίτη περίοδο οι μαχητικοί Νεοϋορκέζοι έφεραν… τούμπα την αναμέτρηση και πέρασαν εκείνοι μπροστά.

Ο Ταϊρίζ Μάξεϊ όμως ήταν αυτός που έκρινε τον αγώνα πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση για τον οργανισμό της Πενσυλβάνια που έφυγε με το διπλό.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν φυσικά ο Μάξεϊ με 25 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τζέιμς Χάρντεν με 21, Τομπάιας Χάρις και Τζοέλ Εμπίιντ είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Μάικαλ Μπρίτζες σταμάτησε στους 26 και Σπένσερ Ντινγουίντι είχε 20. Ο Νικ Κλάξτον είχε 18 και ο Καμ Τζόνσον 17 πόντους.