Σανς – Κλίπερς 92-102

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι τους έφταναν, φτάνοντας έτσι σε μια σχετικά άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους Κλίπερς ο Λέοναρντ που είχε 24 πόντους, αλλά και 14 ριμπάουντ, με τον Μόρις να ακολουθεί με 18 πόντους.

Για τους ηττημένους ο Έιτον ήταν εξαιρετικός έχοντας 25 πόντους και 17 ριμπάουντ, με τον Ρούμπιο να ακολουθεί με 18 και τον Μπούκερ με 14.

Καβαλίερς – Σίξερς 108-94

Με τον Εμπίντ να φεύγει νωρίς από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού και να «σημαδεύει» την αναμέτρηση, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικράτησαν άνετα με 108-94 των Σίξερς, αφού κατάφεραν να ξεφύγουν από την πρώτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σέξτον με 28 πόντους και τον ακολούθησε ο Τόμας με 14. Για τους ηττημένους ο Μίλτον είχε 20 και ο Κορκμάζ 14, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να πάρει κάτι από το ματς αυτό.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-17, 55-44, 77-68, 108-94

Χιτ – Τίμπεργουλβς 126-129

Μόλις η τέταρτη ομάδα που περνάει με τη νίκη από το Μαϊάμι έγινε η Μινεσότα, η οποία σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 129-126 των Χιτ.

4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 121-109 για τους Χιτ, αλλά η Μινεσότα έκλεισε το παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 20-5 για το τελικό 126-129! Το Μαϊάμι είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δεν κατάφερε καν να εκδηλώσει την τελευταία επίθεσή του.

Ο ΝτιΆντζελο Ράσελ με 27 πόντους ήταν ο ηγέτης των Γουλβς, με τον Μαλίκ Μπίσλεϊ να προσθέτει 21 πόντους και τον Χουάν Ερνανγκόμεθ 17 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Κέντρικ Ναν είχε 24 πόντους, ο Μπαμ Αντεμπάγιο 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Γκόραν Ντράγκιτς 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-29, 60-57, 94-95, 126-129

Χοκς – Μάτζικ 120-130

Με το εντυπωσιακό 130-120 οι Μάτζικ πέρασαν από την Ατλάντα απέναντι στους Χοκς επιβεβαιώνοντας την ανοδική πορεία του τελευταίου καιρού.

Αυτή ήταν η 4η νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια για το Ορλάντο, που πλέον βρίσκεται μία ανάσα από τους Νετς στη μάχη για τη 7η θέση της Ανατολής.

Ο Εβάν Φουρνιέ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάτζικ, με τον Άαρον Γκόρντον να προσθέτει 25 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 37 πόντους και 11 ασίστ, ο Τζον Κόλινς 26 πόντους και ο Καμ Ρέντις 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 64-64, 95-103, 120-130

Ουίζαρντς – Νετς 110-106

Με τρίποντο που πέτυχε ο Ρόμπινσον 8 δεύτερα πριν το τέλος, οι Ουίζαρντς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Νετς επικρατώντας με 110-106 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις σερί αποτυχημένες προσπάθειες.  Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενουμένων ο ΛεΒέρτ αστόχησε και μετά έγινε φάουλ για να έχουμε το τελικό 110-106.

Ο Μπιλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουίζαρντς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους, με τον Ρούι Χατσιμούρα να προσθέτει 17 πόντους και τον Νταβίς Μπέρτανς 14 πόντους.

Για τους Νετς, ο Καρίς ΛεΒέρτ είχε 34 πόντους, ο Σπένσερ Ντίνγουιντι 18 πόντους και ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 60-47, 81-84, 110-106

Χόρνετς – Νικς 107-101

Παρότι δυσκολεύτηκαν οι Χόρνετς κατάφεραν να επικρατήσουν των Νικς με 107-101 και να μειώσουν στις πέντε τις νίκες της διαφοράς από την 8η θέση της Ανατολής που κατέχουν οι Μάτζικ.

Οι Χόρνετς πήγαν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, αφού απώλεσαν διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Στο κρίσιμο σημείο του αγώνα ωστόσο οι Νικς έχασαν κάποια κρίσιμα σουτ, οι Χόρνετς έβαλαν τα δικά τους και τελικά πήραν τη νίκη με 107-101.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ροζιέ με 26 πόντους με τον Γκράχαμ να τον ακολουθεί με 21. Για τους ηττημένους ο Ραντλ είχε 18, ο Πόρτις 17 και ο Τρίερ 15, αλλά δεν έφτασαν για να φύγουν με νίκη από την Σάρλοτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 56-46, 85-75, 107-101