Στο τελευταίο παιχνίδι του Μαξ Αλέγκρι στον πάγκο, η Γιουβέντους ηττήθηκε με 2-0 από την Σαμπντόρια εκτός έδρας για την 38η αγωνιστική της Serie A.

Βαθμολογικό κίνητρο δεν υπήρχε για τις δύο ομάδες και ο τεχνικός των πρωταθλητών Ιταλίας, παρέταξε μία 11άδα με πολλές αλλαγές, δίνοντας την ευκαιρία σε αρκετούς νέους παίκτες να αγωνιστούν. Η εικόνα όμως των «μπιανκονέρι» δεν ήταν καθόλου καλή.

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς με λίγες ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 84′ με τον Ντεφρέλ, ενώ ο Καπράρι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, η Σαμπντόρια τερμάτισε στην 9η θέση με 53 βαθμούς, ενώ η Γιουβέντους που έχει κλειδώσει προ πολλού την πρωτιά, έμεινε στους 90 βαθμούς.