Σε κακό… δαίμονα έχει εξελιχθεί ο Ντανίλ Μεντβέντεφ για τον Στέφανο Τσιτσιπά, αφού για ακόμη μια φορά ο Ρώσος έφραξε την πορεία του Έλληνα πρωταθλητή προς ακόμα μία διάκριση, αυτή τη φορά στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Ο 20χρονος τενίστας ηττήθηκε με σκορ 2-1 (6-2, 1-6, 6-4) στη φάση των «16» της διοργάνωσης και δεν θα συνεχίσει στο υπόλοιπο του χωμάτινου τουρνουά που διεξάγεται στο Μονακό. Ο Τσιτσιπάς ήταν ιδιαίτερα καλός στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησε.

Ωστόσο αυτό που του στέρησε τη νίκη ουσιαστικά ήταν το κακό του ξεκίνημα, με τον Μεντβέντεφ να παίρνει εύκολα το σετ και να εξασφαλίζει ένα καλό προβάδισμα ενόψει τη συνέχειας. Στο τελευταίο σετ το ματς ήταν ανταγωνιστικό, με τον Ρώσο να περνά εν τέλει στην επόμενη φάση.

Χρήζει δε επισήμανσης ότι ο Μεντβέντεφ έχει αντιμετωπίσει τον Τσιτσιπά τέσσερις φορές και έχει επιβληθεί του Έλληνα τενίστα σε όλες τις περιπτώσεις…