Ο Παναθηναϊκός άρχισε με νίκη τη νέα Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε 89-84 της Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ματ Λοτζέσκι (20π).

Ο Παναθηναϊκός πήρε καλό βαθμό στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα. Πήρε προβάδισμα νίκης στην τελευταία περίοδο, όταν οι παίκτες του μάρκαραν πιο αποτελεσματικά και μείωσαν τα ποσοστά της Μακάμπι. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο στην τέταρτη περίοδο δέχτηκαν λιγότερους από 20 πόντους.

Ο Ματ Λοτζέσκι είχε εντυπωσιακή πρεμιέρα με εξαιρετικά ποσοστά (6/7δ,2/3τρ,2/3βολές) ενώ ο Νικ Καλάθης μοίραζε ασίστ (14). Σημαντική ήταν η βοήθεια στην άμυνα από τους Μίτογλου και Αντετοκούνμπο. Ιδιαίτερα ο δεύτερος έβγαλε πολύ ενέργεια και επιθετικά, έχοντας 4/4 σουτ.

Από την Μακάμπι, που στερήθηκε των υπηρεσιών των τραυματιών Κέντρικ Ρέι, Νιμρόντ Λεβί και Τζέρεμι Πάργκο, ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 24 πόντους και επτά ασλιστ, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Πράσινους.

«Πρέπει να βελτιωθούμε, είναι σαφές. Είχαμε προβλήματα στην άμυνα και στο τέλος κάναμε δύο λάθη που σε αυτό το επίπεδο είναι ανεπίτρεπτα. Ωστόσο, είμαστε ακόμα στην αρχή και αυτό ήταν ένα κλασικό παιχνίδι πρεμιέρας. Έχουμε αρκετά να μάθουμε από δω και πέρα, όμως το σημαντικό είναι πως αρχίσαμε με νίκη».

Ο Παναθηναϊκός είχε 28/49 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/19 βολές, 15-9 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα 11 λάθη, 5 κοψίματα. Η Μακάμπι τέλειωσε το ματς με 25/39 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 10/14 βολές, 25-5 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 κοψίματα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 9 (2), Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καλάθης 8 (1τρ., 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (1), Μήτογλου 6.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Ουίλμπεκιν 24 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Ο’Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 11 (7 ριμπάουντ), Ρολ 15 (6/8 δίποντα), Κέιν 7, Τάιους 5, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Μπλακ 14 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2.