Δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα Σύρου, δίνοντας συνέχεια στην αήττητη πορεία του στη Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως είναι έτοιμοι για τον πρώτο αγώνα με την ρωσική Σουργκούτ στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup, με την αναχώρηση της «ερυθρόλευκης» αποστολής να είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή (11/3).

Μόλις 56 λεπτά χρειάστηκε ο ΑΟΠ Κηφισιάς για να νικήσει την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0 σετ έχοντας αποτελεσματικό σερβίς και επίθεση που έφτασε 68% αποτελεσματικότητα. Αυτή ήταν η 11η νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα και μόλις η δεύτερη με 3-0 σετ (η πρώτη πάλι επί της Παναχαϊκής στον Α΄γύρο) που την φέρνει πολύ κοντά εντός της πρώτης 8αδας και των πλέι οφ. Για την ακρίβεια η Κηφισιά χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό στους αγώνες που απομένουν με Παμβοχαϊκό και Εθνικό Πειραιώς.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Οι πρωταθλητές μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ από Φοίνικα και Παναθηναϊκό νίκησαν με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και σημείωσαν την 15η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα κλείδωσε την 2η θέση της κανονικής περιόδου. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, μετά από αυτή την ήττα, ελπίζει σε ένα θαύμα για να αποφύγει τα πλέι άουτ και αυτό θα συμβεί με αρχική προϋπόθεση να πάρει τρίποντα στα ματς που απομένουν με Ηρακλή Χαλκίδας στο Εβρο και με Φοίνικα στη Σύρο.