Στην επιστροφή του στη δράση ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε την κρίσιμη στιγμή (με δύο άμυνες, τρομερές βουτιές και ένα μεγάλο καλάθι) και δεν επέτρεψε στη Νταρουσάφακα να χαλάσει το πάρτι γενεθλίων του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 81-73 της Νταρουσάφακα, εξασφάλισαν μαθηματικά την πρόκριση και το αποτέλεσμά τους, εξυπηρετεί και τον Παναθηναϊκό, όπως και η ήττα της Εφές στην έδρα της από την Μπάμπεργκ.

Η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου (που διατήρησε απόλυτα την ψυχραιμία του όταν ο συνάδελφός του Ντέηβιντ Μπλάτ του διαμαρτυρήθηκε έντονα για μια φάση που θεώρησε ότι αδικήθηκε η ομάδα του από τη διαιτησία) ήταν και πάλι εξαιρετική αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 2/20 τρίποντα!

Μέσα από την άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε την ενέργεια που ήθελε και στην επίθεση προσφέροντας για 27-28 λεπτά και εξαιρετικό θέαμα στους περίπου 9000 φίλους του που έσβησαν μαζί του τα κεράκια των γενεθλίων (έκλεισε τα 92).

Η «δεύτερη πεντάδα»

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε 27-18 (12’) ουσιαστικά με τη «δεύτερη πεντάδα» καθώς, με τις αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου, το σχήμα με τους Γκρίν, Ουότερς, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Μπίρτς έτρεχε άψογα το πρότζεκτ.

Η διαφορά έφτασε και στους 14 πόντους (34-20) με τον κόουτς του Ολυμπιακού να προσπαθεί να ενσωματώσει και πάλι σιγά σιγά τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο αρχηγός επέστρεψε και χρειάζεται να πάρει χρόνο για να ξαναβρεί τα πατήματά του και άμεσα την Παρασκευή το βράδυ έκανε ευτυχισμένους τους συμπαίκτες του.

Το σκορ ανέβαινε σταθερά, φτάνοντας μέχρι και τους 17 πόντους (48-31 στο 19΄) και μάλιστα χωρίς να έχει χρειαστεί να σκοράρει ο Βασίλης Σπανούλης που είχε όμως ήδη φτάσει τις 4 ασίστ στο ημίχρονο. Την ίδια ώρα το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε επιθετικό πλουραλισμό (Γκρίν 9, Ουότερς 7, Λοτζέσκι 7, Μιλουτίνοφ 5, Παπανικολάου 5).

Αν μάλιστα δεν έχανε και τα επιθετικά ριμπάουντ (11 είχαν οι Τούρκοι στο πρώτο μέρος, σε έναν τομέα που είναι ιδιαίτερα δυνατοί) η διαφορά θα ήταν πάνω από 20 πόντους από το ημίχρονο (το οποίο τελικά έληξε 48-33).

Εβαλε τέλος και στην αγωνία του Παναθηναϊκού!

Οπως έγινε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21 (60-39 στο 24’) καθώς στην επιθετική εξίσωση της ομάδας μπήκε και ο Σπανούλης, αλλά κυρίως ο Μπίρτς που είναι άλλος παίκτης παρουσία του αρχηγού και άλλος χωρίς αυτόν.

Με τον Ουάναμεικερ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και τον Ολυμπιακό να έχει ένα κενό διάστημα στην άμυνα, οι Τούρκοι μάζεψαν τη διαφορά και με σερί 11-1, μείωσαν στους 11 (63-52 το 28’) και αργότερα στους 10 (66-56), πριν κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 69-58 (30’).

Παρά το γεγονός ότι οι Ερυθρόλευκοι είχαν περιορίσει στο ελάχιστο τα επιθετικά ριμπάουντ των Τούρκων (μόλις τρία στο 3ο δεκάλεπτο) είχαν γίνει πολύ πιο ευάλωτοι στην άμυνα ενώ επιθετικά, δεδομένου ότι η πιο αξιόπιστη λύση τους κοντά το καλάθι -ο Γιώργος Πρίντεζης- δεν ήταν σε καλό βράδυ, δεν έβρισκαν εύκολα σκορ.

Οι παίκτες του Ντέηβιντ Μπλάτ πλησίασαν δύο φορές μέχρι και στους 4 πόντους (71-67 στο 35’ και 75-71 στο 36’) αλλά εκεί ήρθε η ώρα του αρχηγού. Ο άνθρωπος των ειδικών αποστολών, έσωσε με εκπληκτικό μπλονζόν μια χαμένη βολή, στην κόντρα επίθεση σκόραρε εναντίον όλων, ενώ βγάζοντας άλλη μια εκπληκτική άμυνα κρατώντας την μπάλα ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, έβαλε τέλος στην αγωνία των φίλων του Ολυμπιακού αλλά και του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

Ολυμπιακός (24/38 διπ., 5/19 τρ., 18/23 β., 26-9 ριμπ., 21 ασιστ, 5 κλεψ., 6 κοψ., 12 λαθ.): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13 ( 5/5 διπ., 3/5 βολ., 8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ουότερς 7 (1τρ., 4 ασιστ), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (3/4 διπ., 1/3 τρ., 3/3β., 4 ριμπ.).

Νταρουσάφακα (26/50 διπ., 2/20 τρ., 15/19 βολ., 21-17 ριμπ., 9 ασιστ, 5 κλεψ., 2 κοψ., 10 λαθ.): Ουίλμπεκιν 6 (0/6 τρίπ.), Μπατούκ, Ουάναμεϊκερ 23 (7/13 διπ., 0/1 τρ., 9/10 βολ., 6 ασιστ), Κλάιμπερν 20 (6/15 διπ., 1/4 τρ., 5/6 β., 5-2 ριμπ.), Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Αντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.