Με μία συγκλονιστική εμφάνιση, η Ρεάλ Μαδρίτης «διέλυσε» την ελλιπή Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και με σκορ 102-63 μετέτρεψε σε… περίπατο το clasico της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η «βασίλισσα» επέβαλε τον καταιγιστικό ρυθμό της και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα από την αρχή κόντρα στην ομάδα του Μπαρτζώκα που δεν έβρισκε λύσεις ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση.

Η εικόνα ήταν ίδια σχεδόν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ενώ περίπου στα μισά του αγώνα, η διαφορά είχε… εκτοξευθεί στο +31 (37-68). Η Ρεάλ δεν «λυπήθηκε» τη Μπάρτσα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει κάποια στιγμή ακόμη και στο… αστρονομικό +45 (46-91).

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 31-54, 46-75, 63-102

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 23 (3), Χολμς 8 (1), Ντόρσεϊ 10, Βεζένκοφ 5 (1), Πένο 2, Έρικσον 2, Όλεσον 6, Κοπόνεν 2, Περπέρογλου, Τόμιτς 5.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 18, Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 9 (3), Νοτσιόνι 7 (1), Ντόνσιτς 8 (1), Ματσιούλις 5 (1), Ρέγιες 9 (1), Αγιόν, Κάρολ 19 (4), Χάντερ 7, Γιουλ 20 (2), Τέιλορ.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας παραλίγο να πετύχει την έκπληξη της 8ης αγωνιστικής της Euroleague και να φύγει με το «διπλό» απο την Μόσχα.

Η λιθουανική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ για 30 λεπτά αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέκυψε στην κλάση και την εμπειρία των παικτών της ΤΣΣΚΑ, που πήραν την νίκη με 95-86.

Από πλευράς γηπεδούχων που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Νάντο ντε Κολό, κορυφαίος ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 25 πόντους και 5 ασίστ .

Τα δεκάλεπτα:19-21, 40-41, 67-69,95-86

Η Γαλατάσαραϊ ήταν η νικήτρια στον «εμφύλιο» με την Νταρουσάφακα, επικρατώντας με 85-81.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στην διοργάνωση για την ομάδα του Αταμάν, που αγωνίστηκε χωρίς τους Αμερικανούς Σμιθ και Ντέντμοντ λόγω τιμωρίας τους για πειθαρχικό παράπτωμα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πλάις με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-38, 65-55, 85-81