Ο Κώστας Δουβαλίδης προκρίθηκε στα ημιτελικά των 110μ. εμπόδια κατά την 4η ημέρα των αγώνων στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Μετείχε στην 4η προκριματική σειρά του αγωνίσματος και τερμάτισε 1ος με 13.41, σε βαρύ ταρτάν εξαιτίας της δυνατής βροχής που προηγήθηκε.

Ο έλληνας πρωταθλητής έκανε εξαιρετική κούρσα την οποία ελπίζουμε να επαναλάβει και αύριο (ξημερώματα Τετάρτης) στις 02.40 στον ημιτελικό. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος την ίδια ημέρα δύο ώρες αργότερα (04.45).

Από την 2η σειρά προκρίθηκε ο Κύπριος Μίλαν Τραϊκοβιτς, ο οποίος τερμάτισε 3ος σε 13.59.

Η δυνατή βροχή επηρέασε τους αθλητές, αλλά σχεδόν όλα τα φαβορί για τον τελικό προκρίθηκαν, εκτός του Γάλλου Βίλεμ Μπελοσιάν, ο οποίος αποκλείστηκε με άκυρη εκκίνηση (ήταν στη σειρά του Δουβαλίδη).

Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών έκανε ο Τζαμαϊκανός Ομάρ ΜακΛέοντ στην 1η σειρά με 13.27, ενώ πέρασαν ακόμη ο Γάλλος Ντιμίτρι Μπασκού και ο Αμερικανός Ρόνι Ας με 13.31, Ο Ισπανός Ορλάντο Ορτέκα με 13.32 και ο Γάλλος Πασκάλ Μαρτινό-Λαγκάρντ με 13.36.