Η Μπαρτσελόνα επέκτεινε το αήττητο ρεκόρ της στους 36 αγώνες μετά το επιβλητικό πέρασμά της από το «Ιπουρούα» και την άνετη νίκη με 4-0 απέναντι στη γηπεδούχο Έιμπαρ.

Με τον Λιονέλ Μέσι να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές και να φτάνει τα 21 γκολ στη φετινή Primera Division, οι Καταλανοί πέτυχαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Τα γκολ: Μουνίρ (8′), Μέσι (41′ και 76′ πεναλτι), Σουάρες (84′).

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε στο Μεστάγια τη Βαλένθια 3-1. Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με τον Γκριεζμάν στο 24′ και η Βαλένθια ισοφάρισε με τον Τσερίσοφ τέσσερα λεπτά αργότερα. Τελικά, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε τη νίκη με γκολ των Τόρες (72′) και Καράσκο (85′).

Με γκολ των Ετσεμπερία (27′) και Ντε Μάρκος (59′), η Μπιλμπάο νίκησε εκτός έδρας τη Σπόρτινγκ Χιχόν 2-0. Σε άλλα ματς: Μπέτις-Γρανάδα 2-0, Σοσιεδάδ-Λεβάντε 1-1.