Με μία καταπληκτική εμφάνιση, που όμως δεν συνοδεύτηκε από νίκη της ομάδας του, συνδύασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το ντεμπούτο του στο φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ. Ο έλληνας φόργουορντ, ο οποίος απουσίασε από την πρεμιέρα του Μιλγουόκι λόγω τιμωρίας από τα περσινά πλέι-οφ, πέτυχε 27 πόντους (δύο λιγότερους από το ατομικό του ρεκόρ) με 8/12δ., 1/3τρ., 8/10β., μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα, αλλά οι Μπακς ηττήθηκαν στην έδρα τους από την Ουάσινγκτον με 118-113.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 23 πόντους, αλλά στη συνέχεια κάποια λάθη (έξι στο σύνολο) και τα φάουλ -αποβλήθηκε μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα- τον… φρέναραν και ταυτόχρονα στοίχισαν την ήττα στα «ελάφια», που είχαν προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους. Κορυφαίοι των Ουίζαρντς ήταν ο Μπράντλεϊ Μπιλ (26π. με 5/6 τρίποντα), ο Ρέιμον Σέσιονς (23π.) και ο Τζον Ουόλ (19π. και 10ασ.).

Ο Κώστας Κουφός δεν ήταν αυτή τη φορά στη βασική πεντάδα του Σακραμέντο, καθώς ο Τζορτζ Καρλ προτίμησε τον ρούκι Κόλεϊ-Στάιν, αλλά είχε θετική παρουσία στη νίκη των Κινγκς με 132-114 επί των Λέικερς. Ο ομογενής σέντερ είχε 8 πόντους (4/11 σουτ), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 21 λεπτά, δίνοντας σημαντικές βοήθειες στους ΝτεΜάρκους Κάζινς (21π., 11ρ.) και Ρέιτζον Ρόντο (21π., 8ασ.), που ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Το ματς της βραδιάς έγινε στο Ορλάντο, όπου η Οκλαχόμα χρειάστηκε δύο παρατάσεις και ένα απίθανο σόου των Ράσελ Ουέστμπρουκ (48π., 11ρ., 8ασ.) και Κέβιν Ντουράντ (43π., 12ρ.), για να κάμψει με 139-136 την αντίσταση των Μάτζικ. Ο Ουέστμπρουκ ισοφάρισε με τρίποντο σχεδόν από τη σέντρα στην εκπνοή του κανονικού αγώνα (117-117), ο Βίκτορ Ολαντίπο τον… μιμήθηκε στη λήξη της πρώτης παράτασης (126-126), αλλά στο φινάλε δύο διαδοχικά μπλοκ του Ντουράντ σε Φουρνιέ και Ολαντίπο χάρισαν τη νίκη στους Θάντερ. Ο νεαρός άσος του Ορλάντο πέτυχε το πρώτο triple-double της σεζόν στο ΝΒΑ, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Στην παράταση κρίθηκε και το παιχνίδι στο Ντιτρόιτ, με τους Πίστονς να επικρατούν 98-94 του Σικάγο και να κάνουν το -απροσδόκητο- «3 στα 3» στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο Ντέρικ Ρόουζ αστόχησε στην εκπνοή του κανονικού αγώνα (83-83) και οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους επτά πρώτους πόντους στην παράταση, φτάνοντας στη νίκη, με πρωταγωνιστές τους Μάρκους Μόρις (26π.) και Αντρέ Ντράμοντ (20π., 20ρ.). Ο Τζίμι Μπάτλερ με 23π. και 11ρ. και ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 ξεχώρισαν από τους Μπουλς.

Στο υποτιθέμενο ντέρμπι της Δυτικής Περιφέρειας, το Γκόλντεν Στέιτ έκανε… περίπατο στο Χιούστον, συντρίβοντας 112-92 τους Ρόκετς. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 25 πόντους, όμως ήταν η άμυνα των πρωταθλητών που έκρινε το ματς, με τον Τζέιμς Χάρντεν να… δεινοπαθεί και να τελειώνει με 4/18 σουτ (1/10 τρίποντα)! Στο Κλίβελαντ ο Λε Μπρον Τζέιμς είχε κέφια (29π. με 13/19 σουτ) και μαζί με τον Κέβιν Λαβ (24π., 14ρ.) οδήγησαν τους Καβαλίερς σε νίκη 102-92 επί του Μαϊάμι. Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς, η μεγάλη εμφάνιση του Νο1 του ντραφτ, Καρλ-Άντονι Τάουνς, ο οποίος με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ οδήγησε τη Μινεσότα σε δεύτερη εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά επί του Ντένβερ (95-78).