Με καλάθι του Κόρτνι Λι, μετά από απίστευτη ανατροπή, καθώς επέστρεψαν από το -26, οι Γκρίζλις επικράτησαν 111-110 των Σακραμέντο Κινγκς, στο Μέμφις. Στην επαναφορά από την πλάγια γραμμή, ο Βινς Κάρτερ (11π.) βρήκε τον Λι, ο οποίος με ανάποδο λέι απ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, έστω κι αν χρειάστηκε να συμβουλευτούν το instant replay οι διαιτητές για να αποφασίσουν.

Το έναυσμα για την ανατροπή των Γκρίζλις είχε δώσει ο Μάικ Κόνλεϊ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 11 ασίστ. Ο Ισπανός διεθνής, Μαρκ Γκασόλ, σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Ο Ζακ Ράντολφ πρόσθεσε 17 πόντους, 16 ο «ήρωας» Κόρτνεϊ Λι. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 11 λεπτά, διάστημα στο οποίο σημείωσε 8 πόντους. Από τους Κινγκς, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Ρούντι Γκέι με 25 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ, με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, πέτυχε ο ΝτεΜάρκους Κόλινς.

Ο Παού Γκασόλ ήταν ο ηγέτης του Σικάγο (27π., 11ρ.), στη νίκη των Μπουλς, με 100-93, επί του Τορόντο. Ο Τζίμι Μπάτλερ συνέβαλε επίσης στη νίκη της ομάδας του, έχοντας συγκομιδή 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Το αρνητικό για τους Μπουλς, όμως ήταν ο τραυματισμός του Ντέρικ Ρόουζ (20π.), 2 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Αποχώρησε κουτσαίνοντας από το παρκέ, χωρίς να επιστρέψει ποτέ. Οι Ράπτορς είχαν το καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολή με 7 νίκες – 1 ήττα πριν το τζάμπολ, το οποίο και διατηρούν με 7-2 ακόμη, αλλά το μοιράζονται πλέον με τους Μπουλς.

Οι Μάβερικς έφτασαν άνετα στη νίκη με 123-70 επί της ομάδας της Φιλαδέλφειας, η οποία είναι και η ευρύτερη σε έκταση νίκη της ιστορίας της ομάδας του Ντάλας. Την ίδια ώρα, αποτελεί και τη δεύτερη βαρύτερη ήττα στην ιστορία των Σίξερς που δεν έχουν σπάσει… ακόμη το ρόδι (0-8) από το εναρκτήριο τζάμπολ της σεζόν.

Τέλος, το Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε με 107-99 του Μπρούκλιν, με τους Κάρι, Τόμπσον να σημειώνουν τους 42 πόντους από τους 107 των νικητών.

Μέμφις-Σακραμέντο 111-110

Τορόντο-Σικάγο 93-100

Ντάλας-Φιλαδέλφεια 123-70

Γκόλντεν Στέιτ-Μπρούκλιν 107-99