Ο μοναδικός αντίπαλος του Ολυμπιακού τη φετινή σεζόν είναι τα ρεκόρ. Η διαφορά από τον ΠΑΟΚ αυξήθηκε στους 20 βαθμούς και το ρεκόρ διαφοράς του πρωταθλητή από τον δεύτερο της βαθμολογίας το έχει ο Παναθηναϊκός την περίοδο 1994-1995 (16 β.). Παράλληλα οι Ερυθρόλευκοι κυνηγούν τα ρεκόρ καλύτερης επίθεσης, άμυνας και το αήττητο στο πρωτάθλημα. Στο ματς με τον Πλατανιά, ο Αριέλ Ιμπαγάσα μοίραζε ασίστ και έστειλε μήνυμα στη διοίκηση αφού με δηλώσεις του υποστήριξε ότι θέλει να ανανεώσει το συμβόλαιό του για ακόμα έναν χρόνο! Ο 38χρονος Αργεντινός παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαίρου προχθές στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και η πλάστιγγα της νίκης έγειρε υπέρ του Ολυμπιακού όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο (66′). Με δύο ασίστ του Ιμπαγάσα οι Παραγουανοί Βαλντές (68′), Πέρες (70′) βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μαρκάνο (78′). Σκοράρισαν δηλαδή οι τρεις νεοαποκτηθέντες των Ερυθρολεύκων. Το πρώτο τέρμα σημείωσε ο Ολαϊτάν (29′), ο οποίος έφθασε τα 8 γκολ. Σκόρερ των φιλοξενουμένων αναδείχθηκαν οι Τόρες (37′), Βλαχοδήμος (72′). Ο Σαβιόλα είχε σουτ στο δοκάρι (77′). Ο Ιμπαγάσα έχει παίξει σε 7 ματς πρωταθλήματος μόνο ως αλλαγή (169 λεπτά συμμετοχής), έχει πετύχει γκολ στον εκτός έδρας αγώνα με την Ξάνθη (0-2) και από δικό του κόρνερ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπακάκη στο ματς με τον Παναιτωλικό (2-1). Επίσης είχε τρεις ασίστ στα ματς Κυπέλλου με Φωκικό (2), Αστέρα Τρίπολης (1).

Τόσο ο Μίτσελ όσο και ο Αγγελος Αναστασιάδης έβγαλαν το… καπέλο στον Ιμπαγάσα!