Η Μπαρτσελόνα μετά την Ulker Arena και το ΣΕΦ πέρασε νικηφόρα κι από το ΟΑΚΑ (63-56), διατηρώντας το αήττητο της στο TOP16 ύστερα από πέντε αγώνες (5-0) και ουσιαστικά έχει ήδη καπαρώσει μια θέση στα προημιτελικά με πλεονέκτημα έδρας! Αυτός είναι και ο βασικός στόχος του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως καθότι έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα οφείλει να παίζει για 40 λεπτά την άμυνα που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο του σημερινού ματς.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στους Καταλανούς να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους, έστω κι αν είχαν τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο σε ένα από τα χειρότερα βράδια του. Ο φορμαρισμένος και από τους βελτιωμένους παίκτες της Ευρωλίγκας, Μαρσελίνιο Χουέρτας φόρεσε τον μανδύα του ηγέτη και σκοράροντας (13π), οργανώνοντας και μοιράζοντας τη μπάλα στους συμπαίκτες του όταν έπρεπε (3ασ), έκανε μαζί με τον εκπληκτικό Κώστα Παπανικολάου (9π με 3/4δ, 1/3τρ, 1επ.ρ, 1ασ) το άρμα μάχης του Παναθηναϊκού να μοιάζει με… αχίλλειο πτέρνα. Και πως αλλιώς να χαρακτηριστεί όταν για να διεκδικήσουν οι Πράσινοι τη νίκη, όπως είχε οριοθετήσει ο Πεδουλάκης χθες, όφειλαν να αμυνθούν με όλη τημν ενέργεια τους και να περιορίσουν την Μπαρτσελόνα -όπως πέρυσι στα προημιτελικά- στους 60-65 πόντους, αλλά δέχθηκαν 44 στο πρώτο 20λεπτο;

Ο Παναθηναϊκός είχε ρυθμό στην επίθεση (23-24 η πρώτη περίοδο), έβρισκε λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (4/7τρ στο 10’) όμως αυτός ήταν το τέμπο που εξυπηρετούσε την ομάδα του Πασκουάλ. Η ευστοχία στα τρίποντα άρχισε να χάνεται (5/13 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο) και η Μπαρτσελόνα όντως η πιο εύστοχη ομάδα της Ευρωλίγκα στα δίποντα (57,8%) έστελνε τη μπάλα στους ψηλούς και κυρίως τον Λόρμπεκ, διατηρώντας την επαφή με το καλάθι.

Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το τεράστιο για τα δεδομένα της ομάδας του Πεδουλάκη 32-44 υπέρ των αήττητων Καταλανών και ήταν αντιληπτό σε κάθε έναν από τους 18.000 οπαδούς του ΠΑΟ που είχαν κατακλύσει το ΟΑΚΑ, πως με τέτοια αγωνιστική εικόνα οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν θα μπορούσαν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Πρώτοι και καλύτεροι το αντιλήφθηκαν οι Πράσινοι, που βγήκαν από τα αποδυτήρια με το πάθος και την αγωνιστικότητα που όφειλαν να βγουν από την αρχή του ματς. Με τον Πεδουλάκη να επιλέγει ως αμυντικό πλάνο την αντιμετώπιση του Χουέρτας όπως του Σπανούλη, δηλαδή με τον Γκιστ (και στη συνέχεια με τον Φώτση) στον Βραζιλιάνο άσο και με αλλαγές στα σκριν με τον Λασμέ να κυνηγά τον πρώτο σκόρερ της Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να βγάλει τους φιλοξενούμενους από το παιχνίδι τους και να τους «πειράξει» το μυαλό. Οι παίκτες του Πασκουάλ προσπάθησαν να βρουν λύση στοχεύοντας στο low-post τον Ματσιούλις, όμως ο Λιθουανός ήταν εκπληκτικός και του αξίζουν συγχαρητήρια γιατί έβγαλε εις πέρας μια… επικίνδυνη αποστολή.

Ο Παναθηναϊκός με αυτόν τον τρόπο είχε δεχθεί στο διάστημα 20-27 μόλις τέσσερις πόντους και άρχισε να απειλεί τη Μπαρτσελόνα, μειώνοντας μέχρι και στους 4 πόντους (51-55) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Εκεί όμως φάνηκε πως εκτός από την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου το πρόβλημα στην επίθεση παραμένει σημαντικό απέναντι σε ομάδες με την ποιότητα των «Μπλαουγκράνα». Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν 0/7 εντός παιδιάς στο τελευταίο 5λεπτο και μπορεί να κατόρθωσαν τελικά να κάνουν την υπέρβαση και να πετύχουν τον αμυντικό τους στόχο (63π) αλλά οι 56 πόντοι που σημείωσαν δεν ήταν φυσικά αρκετοί για να πάρουν και τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (12/29δ, 9/26τρ, 5/5β, 21-11ρ, 15ασ, 7κλψ, 2κοψ, 20λ): Μπράμος 5, Κέρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 9(3/5τρ), Ούκιτς 2, Λασμέ 13 (6/12δ, 1/1β, 2-6ρ), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 13(4/4δ, 1/6τρ, 2/2β, 2ρ, 5ασ, 3κλψ, 5λ), Γκιστ, Ματσιούλις 11 (0/2δ, 3/5τρ, 2/2β 4-1ρ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (19/33δ, 7/19τρ, 4/7β, 23-7ρ, 12ασ, 9κλψ, 1κοψ, 16λ): Ντόρσεϊ 4, Σάδα 4, Χουέρτας 17 (5/5δ, 2/3τρ, 1/2β, 2ασ), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 1 (0/3δ, 0/3τρ, 1/2β, 3ασ), Παπανικολάου 14 (4/8δ, 2/5τρ, 2-2ρ, 2ασ), Όλεσον 5, Λόρμπεκ 7, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 4.