Ευθείες βολές Ιερώνυμου σε Τσίπρα

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/10/2016 15:13 |
Ευθείες βολές Ιερώνυμου σε Τσίπρα
Φωτογραφία αρχείου από συνάντηση του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα με τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο

Μήνυμα προς την κυβέρνηση και τις σχέσεις της με την Εκκλησία έστειλε από τον Αγιο Ευστράτιο Λήμνου ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος σημειώνοντας, απευθυνόμενος στοn Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, πως «δεν πρέπει να υπονομεύει ο ένας τον άλλο». Φράση που εμμέσως δεν αποκλείεται να αναφερόταν στην πρόσφατη σύγκρουση των δύο πλευρών για το θέμα των θρησκευτικών.

Ο Αρχιεπίσκοπος τόνισε τα παραπάνω στην ομιλία του στο Μουσείο Δημοκρατίας παρουσία του Πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα. Οι δύο άνδρες βρίσκονται στο νησί προκειμένου να παρακολουθήσουν από κοινού τις εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Ο κ.Ιερώνυμος μίλησε για την ανάγκη συνεργασίας Εκκλησίας και Πολιτείας. «Κύριε πρωθυπουργέ υπάρχει αναβρασμός και πρέπει να προλάβουμε. Πρέπει να δουλέψουμε όλοι μας. Να βάλουμε πλάτη. Δεν είναι καιρός να υπονομεύει ο ένας τον άλλο». Παρόμοια στόχευση είχε και μία άλλη αποστροφή του λόγου του. Σε άλλο σημείο της ομιλίας του ο κ.Ιερώνυμος ανέφερε πως δεν πρέπει να αφήνουμε πείσματα, «πράγματα που μας έχουν πληγώσει και μας πληγώνουν, τα οποία αν τα αναλογιστεί κανείς είναι χωρίς σοβαρότητα».

Η κοινή παρουσία Αρχιεπισκόπου – Πρωθυπουργού στη Λήμνο επιβεβαιώνει για ακόμη μία φορά τις άριστες σχέσεις που διατηρούν οι δύο άνδρες. Μάλιστα, στην ομιλία του ο Αλέξης Τσίπρας ευχαρίστησε τον Aρχιεπίσκοπο για την «εξαιρετική ιδέα να έρθουμε μία τέτοια ημέρα σ' έναν ιστορικό και μαρτυρικό τόπο».

Στον χαιρετισμό του ο Αρχιεπίσκοπος προσκάλεσε τον Πρωθυπουργό να δώσουν ιδιαίτερη βαρύτητα, σ’ αυτή τη μικρή γωνιά της Ελλάδος και εξέφρασε την ανάγκη να κινηθούμε όλοι οι Έλληνες μαζί, ενωμένοι.

«Στο πέρασμα αυτών των λιγοστών παιδιών, στην σημερινή παρέλασή τους, νιώσαμε όλοι μεγάλη συγκίνηση», είπε ο Αρχιεπίσκοπος, αναφερόμενος στην μαθητική παρέλαση που παρακολούθησε μαζί με τον Πρωθυπουργό στον Άγιο Ευστράτιο.

Ο Αρχιεπίσκοπος σε άλλο σημείο της ομιλίας του τόνισε πως όλοι μας έχουμε τάλαντα, χαρίσματα, άλλος πολλά και άλλος λιγότερα. «Υποχρέωση μας είναι να τα αυξήσουμε αυτά τα χαρίσματα, όχι για τον εαυτό μας, αλλά για τους άλλους».

Ακόμη ο Αρχιεπίσκπος ζήτησε επίμονα όλοι μας να κάνουμε την ιστορία σύμβουλό μας, αδελφό και φίλο μας, «Πρέπει χωρίς προκαταλήψεις να δούμε τί μπορούμε να διδαχθούμε από την ιστορία του τόπου. Να μη φοβηθούμε, έστω και αν έρχεται κόντρα στις πεποιθήσεις μας, να βρούμε τα καλά πράγματα που αξίζει να επαναλάβουμε και όσα άσχημα πρέπει να αποφύγουμε. Από τα καλά και τα άσχημα διδάγματα είναι γεμάτη η ιστορία μας» κατέληξε.

Μετά την εκδήλωση στο Μουσείο Δημοκρατίας ο Αρχιεπίσκοπος και ο Πρωθυπουργός είχαν κατ’ ιδίαν συνάντηση.

18
ιαμ
18/03/2017 07:28
o Τσιπρας προ θέσης ουτε στην εκλησία δεν πάταγε και λίγο οι θέσεις ήταν γνωστές, τώρα επισκέψεις στο Αγιο όρος και "σε τι όμορφο μέρος ήρθαμε παπά μου να δούμε την παρέλαση" , τον προδίδουν οι διάφοροι του βέβαια
Σουρεαλιστής
31/10/2016 23:02
Στο "Μουσείο Δημοκρατίας" ο πραξικοπηματίας της 6ης Ιουλίου 2015, παρέα με έναν αρχιπαπά, δηλαδή έναν από αυτούς που άμα λάχει "διαβάζουν" ή στέλνουν γράμματα στον Φύρερ. Ούτε ο Μπουνιουέλ δε θα μπορούσε να φανταστεί τέτοια σκηνή.
Πάνος / Αννόβερο
30/10/2016 22:19
Δεν ακούω τίποτε. Αν δεν κάνουν δηλώσεις Βαγενά, Αυλωνίτη, Καρακώστα κ Πάντζας δεν πιστεύω κανέναν.
Χασομέρης
01/11/2016 00:57
Εσύ ρε φίλε πρέπει να είσαι πολύ χασομέρης! Εκτός αν η δουλειά σου είναι να γράφεις υπέρ του ΓΑΠ, οπότε πάω πάσο.
Πάνος / Αννόβερο
30/10/2016 12:07
Στον μανάβη πληρώνεις 3 αγγούρια κ το 4αρτο είναι δώρο !!! Στα 3 μνημόνια, δώρο το 4αρτο !! Αλλά έτσι που έχουμε ξεχειλώσει δεν πονάει καθόλου !!!
βαβουλας
01/11/2016 01:50
Μιλανε ολοι μιλανε και οι πρασινοφρουροι
Πάνος / Αννόβερο
29/10/2016 23:49
ΑΠΙΘΑΝΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ «Βόμβα» Χρυσόγονου: Ατακτη χρεοκοπία αν δεν βγούμε στις αγορές το 2018 Και ο Γιώργος Παπανδρέου σε άτακτη χρεοκοπία θα πήγαινε την χώρα αν δεν έμπαινε στον μηχανισμό στήριξης. . . . . και σιγά σιγά να Ξεκολλάμε από το βρόμικο σύστημα που μας έστειλε όλους στο διάολο.
α αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω
29/10/2016 21:29
Σωστα τα λεει ο αρχιεπισκοπος. Ας βαλει λοιπον πλατη η εκκλησια και ας αρχισει να καταβαλει και αυτή φορο στην ακινητη της περιουσ?α για να γεμισουν τα ταμεια και να παψει να υποφερει το ποιμνιο του οποιου οι πλατες δεν αντεχουν άλλο.
zeus
29/10/2016 10:39
Πάντα το ιερατείο της εκκλησίας μας συνεργάζονταν άριστα με τον εκάστοτε εγχώριο ή ξένο δυνάστη!
Ιερεας Πατησιων
31/10/2016 14:48
Βασικα εχεις λαθος. Επειδη οι Ελληνες πασχουν απο θρησκολοψια οι ιεροι πατερες μας, οι τραγοπαπαδες δηλαδη, ειναι τοσο ισχυροι που αν ο δυναστης δεν συμμοφρωνεται τις επομενες εκλογες τις χανει. Απλα πραγματα. τωρα αν κανενα φακελλακι αλλαζει χερια αυτο δεν το ξερω. Αλλα αμα βλεπεις το Τσιπρα με γκομενα και λαμπαδα στην εκκλησια την Ανασταση να σταυροκοπιεται σαν διανοητικα αναπηρος τοτε καταλαβαινεις τη ισχυ εχουν οι τραγοπαπαδες. "Ενοχλησαι μας και σε συνθλιπτουμε" ειναι το μηνυμα τους των αγιων πατερων προς το εκαστοτε μπαγασα που ειναι πρωθυπουργος.
28/10/2016 17:17
Σωστα μεταξυ καταργαρεων ειλικρινεια
AM
28/10/2016 17:08
H MAUROFOREMENH LERA EXEI KSEPATW8EI STA TAKSIDIA STIS DHLWSEIS STIS APEILES,ALLA KANEI KAI SUMVIVASMOUS VLEPONTAS OTI TO MISO TOU PLH8USMOU SIXAINETAI TON KLHRO DEN PATANE OUTE STO PROAULIO THS EKKLHSIAS,TO TELOS THS EKSTREMISTIKHS GOMORAS ARGA ALLA STA8ERA PLHSIAZEI KAI EXOUN PANIKOVLH8EI,PWS 8A SUNTHROUN OLOUS AUTOUS TOUS ARGOMIS8OUS,TOUS GOMENOUS TIS GOMENES EFOSON TA ESODA KAI OI OPADOI LIGOSTEUOUN KAI OTAN 8A KOPOUN KAI OI MIS8OI KAI ISWS NA ASXOLH8H KAI H DIKAIOSUNH DIA TIS ANOMIES TIS PRODOSIES TOUS TIS KATAXRHSEIS KAI TA DIAFORA EGKLHMATA POU DIEPRAKSAN STIS DIAFORES PERIODOUS POU MEGALOURGOUSAN TOTE 8A DOUME TI DHLWSEIS 8A KANOUN OI ENAPOMEINANTES IERWNUMOI EAN EXEI MEINEI KANENAS DIA DEIGMA
Χρήστος
28/10/2016 17:00
Πώπω ξύλο πού πέφτει.
papadario
28/10/2016 16:08
mazi den kanete kai xwria den boreite ---- papadario
Helene
28/10/2016 15:55
28 Oκτωβριου 2016

" [...] Εδώ μες στα χαλάσματα που τα σπείραν άλας
θέλεις δε θέλεις θα βαδίζεις
υπολογίζοντας την κλίση που θα 'χουν τα επίπεδα
θα επιμένεις πριονίζοντας τις πέτρες μοναχός σου
θέλεις δε θέλεις πρέπει ν' αποχτήσεις ένα δικό σου χώρο. ”

- Άρης Αλεξάνδρου. - “ Θα Επιμένεις “ !!!


“ Το πολεμικό τους υλικό ήταν άφθονο και το ρίχνανε αφειδώς. Το δικό μας γλίσχρο, αγωνιώδες, προβληματικό, μα σε κάθε ελληνικό στήθος είχε ριζώσει μια βουβή αμετάκλητη απόφαση “ :

“ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ” !!!!!!!

-Γιάννης Μπεράτης. - “ Το πλατύ ποτάμι “


Eliza Marelli - Mas xwrizei o polemos
3’27’’ . https://youtu.be/K9R53ivpbAQ .

“ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ” !!!!!!!
MENELAOS
31/10/2016 14:50
Tha perasoun. Einai thema vaselinis.
Δυνατά
28/10/2016 15:20
Τσίπρα δυνατά, ξήλωμα της συντεχνίας της ΝΔ.
αρε μεγαλε!....τα βλεπεις ολα λεμε...με τα ματια θεοκλειστα!
02/03/2017 08:51
δηλαδη ο τσιπρακος σου...δεν ανηκει στην συντεχνια του πασοκ -νδ?....πρεπει να κοιμασαι...οχι ολορθος...μπιτι για μπιτι...που ελεγε και ο παπους μου!