Γύρισε τον διακόπτη για τα καλά ο Παναθηναϊκός στην Euroleague! Αν και βρέθηκε να κυνηγάει σε όλο το παιχνίδι, με την Αρμάνι να προηγείται ακόμη και με +15 (40-55, 27′), η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έστειλε το ματς στην παράταση (72-72 κ.δ.) κι εκεί πήρε την πέμπτη της νίκη στα έξι τελευταία ματς, με 90-77 επί των Ιταλών. Στο 6-6 πλέον το ρεκόρ των «πράσινων», στο 3-9 έπεσε η ομάδα του Μεσίνα που μετράει οκτώ σερί ήττες.

Απίθανη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό από τον Μπέικον ο οποίος αν και δεν ξεκίνησε καλά το ματς, τελείωσε με 31 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Λι με δικό του ρεκόρ καριέρας στου 22 πόντους αλλά και 5 ασίστ. Για την Αρμάνι ο Μήτρου Λονγκ είχε 16 πόντους, 15 ο Καμπαρό και 13 ο Ντέιβις.

Κακό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό

Άσχημο ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού χρειάστηκε τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (3-4). Με ένα 7-0 σερί στη συνέχεια η Αρμάνι βρέθηκε στο +5 (6-11, 6’) και με τους Χάινς και Μήτρου Λονγκ να βρίσκουν σκορ, μπήγε με +9 (13-22) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» είχαν κάκιστες επιλογές επιθετικά, με τον Μπέικον να είναι εκτός ματς σε αυτό το διάστημα.

Με το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού να παίρνει μπρος, η ομάδα του Ράντονιτς μείωσε σε 17-25 (13’), αλλά τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν την άφηναν να μπει ξανά στο ματς. Χάρη σε τρίποντο του Μπάρον οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +12 (22-34, 17’) , αλλά με πέντε σερί πόντους του Π. Καλαϊτζάκη το «τριφύλλι» μείωσε μετά από ώρα στους 6 πόντους (33-39, 19’). Στην τελευταία επίθεση ο Καλαϊτζάκης έκανε φάουλ στο τρίποντο πάνω στον Μπάρον που έβαλε τις βολές και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-42.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με ένα 4-0 μείωσε σε 37-42 (22′), αλλά η Αρμάνι «απάντησε» με σερί 8-0 για το 37-50 εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πράσινων» στην επίθεση. Με μεγάλα σουτ το Μιλάνο έφτασε ακόμη και στο +15 (40-55 στο 27′), αλλά χάρη σε ένα δικό του 10-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 52-57.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τον Μπέικον να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του και τον Λι να ακολουθεί. Ο Γκουντάιτις έστειλε το ματς στο -3 (61-64 στο 34′), αλλά με δυο τρίποντα από τους Χολ και Ντέιβις η Αρμάνι πήρε ξανά μία διαφορά με +6 (64-70 στο 36′). Ο Μπέικον με τρίποντο μείωσε σε 70-72 στα 90″, ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 72-72 στα 8″ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον Μπέικον να αστοχεί σε τρίποντο μετά από επιθετικό φάουλ της Αρμάνι.

Στον έξτρα χρόνο υπήρχε μόνο ο Παναθηναϊκός στο ματς. Ο Μπέικον έκανε το 78-75 (43′) και με τρίποντο στο μισό λεπτό από τη λήξη έστειλε τη διαφορά στο +8 (83-75) που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με απίθανο buzzer beater του Λι από το κέντρο, για το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.α.), 90-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 22 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκουντάιτις 6 (3 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 16 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).