Ενας Γιάννης δε φέρνει την… άνοιξη. Ο Αντετοκούνμπο ήταν μια ομάδα μόνος του κόντρα στους Πέλικανς, με τον Έλληνα σούπερ σταρ να μην καταφέρνει να γλυτώσει από την ήττα το σύνολο του Μπουντενχόλζερ.

Τα «ελάφια» ηττήθηκαν με 131-126 στη Νέα Ορλεάνη και πλέον έχουν ρεκόρ 11-7 στον εφετινό μαραθώνιο του NBA. Από την άλλη, οι νικητές πήραν μια… ανάσα και βρίσκονται στο 7-10.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (38 πόντοι από 13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, είχε επίσης 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 φάουλ, 5 λάθη σε 39 λεπτά) έκανε μια τρομερή προσπάθεια κόντρα στους Πέλικανς. Οι Μπακς… φλέρταραν με τον διασυρμό στο πρώτο μέρος, με τον δις MVP του NBA να μην τα παρατάει στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο πάλευε μόνο τους και μοιραία ήρθε η ήττα για τα «ελάφια».

Οι Πέλικανς, είδαν τέσσερις παίκτες να σκοράρουν περισσότερους από 20 πόντους, ενώ το δίδυμο των Λόνζο Μπολ – Έρικ Μπλέντσο είχε 52 κι ο Στίβεν Άνταμς ολοκλήρωσε το ματς με 20 ριμπάουντ.

Οι Μπακς μπήκαν με 3/12 σουτ στο ματς, με τους Πέλικανς να παίρνουν γρήγορα διαφορά. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέσσερα σερί τρίποντα, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 14 πόντους (35-21). Η διαφορά πήγε στους 28 (57-29 στο 18′) και στους 29 (62-33 στο 21′), με τα «ελάφια» κυριολεκτικά να μην υπάρχουν στο παρκέ.

Το Μιλγουόκι βρέθηκε να χάνει με 29 (93-65) στα 4:35 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, έκανε ένα ξέσπασμα και με ένα επί μέρους 3-20 σε τρία λεπτά μείωσε στους έντεκα (96-85) και στους εννέα (98-89). Ο Γιάννης σημείωσε 11 πόντους σε δύο λεπτά στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Πέλικανς κρατούσαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, πανηγυρίζοντας στο τέλος μια σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-21, 68-45, 103-89, 131-126

ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Βαν Γκάντι): Ίνγκραμ 28 (3), Γουίλιαμσον 21 (7/13 δίποντα, 7/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Άνταμς 4 (2/5 δίποντα, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλέντσο 25 (2/7 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολ 27 (3/7 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 6, Χαρτ 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέλι 5 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 38 (13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λόπεζ 16 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2), Χόλιντεϊ 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όγκαστιν 2, Πόρτις 5, Κρεγκ, Κόνατον 9 (1), Φορμπς 8 (2)