Βόλος για… Ευρώπη! Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πέρασε από τα Γιάννενα επικρατώντας του ΠΑΣ με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δουβίκα στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, ανεβαίνοντας έτσι στην 7η θέση της βαθμολογίας και μόλις στο -4 από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης. Ο Βόλος ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, έχοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες, με τον Δουβίκα μάλιστα να «χτυπάει» και το δοκάρι του γηπεδούχων.

Άστοχος ο ΠΑΣ που δημιούργησε φάσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει το γκολ, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να μένει στην 11η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, χάνοντας μία σημαντική ευκαιρία να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα…

Τον «εκτέλεσε»… από νωρίς

Αν και ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός λόγω της έντονης βροχόπτωσης στα Ιωάννινα, οι δύο ομάδες έδωσαν καλό ρυθμό από την αρχή… Μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Καρτάλη, ωστόσο ο Κλέιμαν μπλόκαρε εύκολα.

Στο 12ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλτι, με τον Εραμούσπε να ανατρέπει τον Μπαρτόλο και να δίνει την ευκαιρία στον Δουβίκα να σκοράρει από τα έντεκα βήματα. Ο 21χρονος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Άνχελ Λόπεθ στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν και το 7ο γκολ του Έλληνα επιθετικού στη φετινή σεζόν της Super League.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, ωστόσο τόσο ο Κάργας, τόσο και ο Σάλιακας αστόχησαν από πλεονεκτικές θέσεις… Ο Βόλος πάντως ήταν αυτός που είχε την πιο κλασική ευκαιρία του ημιχρόνου μετά το γκολ, με τον Δουβίκα να «αδειάζει» τον Σιόντη και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

«Αθόρυβο» το δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έριξαν αρκετά τον ρυθμό, με τις ευκαιρίες να είναι υπερβολικά λιγοστές… Ο Λιάσος ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ για τους γηπεδούχους, ωστόσο δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για την ομάδα του Γιαννίκη, με το 1-0 για τον Βόλο να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού…

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πέερσμαν, Εραμούσπε(46′ Λιάσος), Σάλιακας(87′ Σάλιακας), Κάργας, Σιόντης(71′ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης(46′ Μπρένερ), Παμλίδης(46′ Λεό), Κρίζμαν

ΒΟΛΟΣ (Ανχέλ Λόπεθ):Κλέιμαν, Τέκιο(59′ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο(59′ Περέα), Μπαρτόλο(78′ Σάντσες), Μαρτίνες(66′ Κιάκος), Δουβίκας