Οι Μάβερικς υποδέχτηκαν τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στο American Airlines Center, ψάχνοντας το 3/3 στο ξεκίνημά του στο πρωτάθλημα.

Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησαν με μεγάλη φόρα στο ματς, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης και κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +15 (40-25).

Το κρεσέντο τους συνεχίστηκε κόντρα στο Πόρτλαντ με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +19 (46-26) και το ημίχρονο να κλείνει με ένα 71-59 υπέρ των γηπεδούχων, με το δίδυμο Πορζίνγκις και Ντόνστις να είναι σε καλή μέρα.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο το αφήγημα άλλαξε. Οι Μπλέιζερς πήραν τα πάνω τους, ανέβασαν ρυθμούς κατακόρυφα και ροκάνισαν τη διαφορά, φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος της τρίτης περιόδου (95-95).

Από εκεί και πέρα στο Ντάλας είχαμε ένα σκληρό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 11 συνολικά φορές! Λίλαρντ και Μπέιζμορ όμως διαμόρφωσαν το τελικό 121-119, μιας και οι προσπάθειες των Ντόντσιτς και Χάρνταγουεϊ για το τρίποντο της νίκης, δεν είχαν αποτέλεσμα.

Για τους νικητές οι ΜακΚόλουμ (35π) και Λίλαρντ (28π) ήταν όλα τα λεφτά, με τον Ρόντνεϊ Χουντ να δίνει και αυτός σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα (20π).

Από την άλλη ο Πορζίνγκις ήταν απολαυστικός (32π/9 ριμπ/5 ασίστ), ο άστοχος (8/22 σουτ) Ντόντσιτς έχασε για λίγο το triple double (29π/12 ριμπ/9 ασίστ), αλλά πέραν αυτών, κανείς άλλος δεν έκανε το step up που απαιτούνταν για τη νίκη στο ματς αυτό.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-25, 71-59, 95-95, 119-121