Ο Ιωνικός Νικαίας, με ηγέτες τους Μαυροκεφαλίδη (22π.) και Χαραλαμπόπουλο (16π.), νίκησε τον ΠΑΟΚ 83-66 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Με το δεξί ξεκίνησε και η θητεία του νέου τεχνικού των Νικαιωτών, Νίκου Βετούλα, ο οποίος στην επιστροφή του στον Ιωνικό, έδωασε την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα του.

Το ματς ήταν ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν, φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση εν τέλει.

Η εξέλιξη του ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή διαφορά 8 πόντων (14-6), στα μέσα της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ισορρόπησαν και μάλιστα πήγαν με προβάδισμα ενός πόντου στη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, στη δεύτερη περίοδο και με Νόουλς, Μπεστ, προηγήθηκαν με 20-26. Σε εκείνο το σημείο και μετά από τάιμ-άουτ, ο Βετούλας γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με προσαρμογές, και με σερί 9-2, η ομάδα του πέρασε μπροστά (29-28).

Μαυροκεφαλίδης και Χαραλαμπόπουλος πήραν μπρος και με οκτώ αναπάντητους πόντους έστειλαν τη διαφορά των γηπεδούχων στο +8 (36-28) και το σερί στο 16-2. Ο ΠΑΟΚ με Μπεστ και Σαρικόπουλο, μείωσε σε 43-38, κλείνοντας στο -5 το ημίχρονο.

Ο Σαρικόπουλος κρατούσε τον ΠΑΟΚ επιθετικά, αλλά ο Ιωνικός με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη διατηρούσε σταθερά την απόστασή του (53-48). Στη συνέχεια, ο Τζόουνς πήρε την σκυτάλη για τους γηπεδούχους (60-53), με τον Σμιθ να βοηθάει τους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο μίνιμουμ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (63-62).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς ήταν ισορροπημένο, με τη διαφορά να βρίσκεται στους 4 πόντους υπέρ των γηπεδούχων, 5 λεπτά πριν τη λήξη (70-66). Σε εκείνο το σημείο όμως, ο δανεικός από τον Ολυμπιακό, Χαραλαμπόπουλος, πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έφτασε τη διαφορά στους 12 (78-66). Ο Ιωνικός έκλεισε το παιχνίδι με 13-0 σερί, με το τελικό 83-66 να δίνει το έναυσμα για πανηγυρισμούς στο «Σοφία Μπεφόν».

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.

Ιωνικός: Μαυροκεφαλίδης 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, Σάφτενααρ 3, Μπαρτ 14 (1/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόρενς 7 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Μπατής 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 9, Γουίγκινς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1 (0/6 σουτ), Τσόχλας 3 (1/7 σουτ), Σχίζας, Μπεστ 13 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νόουλς 9 (12 ριμπάουντ).