Κανένα έλεος δεν έδειξε η Μπενφίκα κόντρα στην Μαρίτιμο, της οποίας επιβλήθηκε με 6-0 στο «Ντα Λουζ» για την 30η αγωνιστική της Primeira Lega και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας υπερισχύοντας στην ισοβαθμία με την Πόρτο.

Οι Λουζιτανοί -που είχαν στο βασικό σχήμα τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο και Ανδρέα Σάμαρη- ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζοάο Φέλιξ, δίχως να πετύχουν άλλο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως ήταν καταιγιστικοί και πετυχαίνοντας 5 γκολ, έφτασαν στο τελικό 6-0. Τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Πίτσι στο 49′, Ζοάο Φέλιξ στο 64′, Τσέρβι στο 71′ και στο 88′ και ο Σάλβιο στο 90′.

Έτσι, η Μπενφίκα, έφτασε τους 75 βαθμούς, με 4 ματς να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, παραμένοντας αήττητη για 15ο σερί παιχνίδι. Από την άλλη η Μαρίτιμο, είναι στην 12η θέση με 33 βαθμούς, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.