Με σερί 10-0 στα τελευταία 2 λεπτά και με το σκορ στο 65-65, ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, επικρατώντας με της ουραγού της Euroleague, Νταρουσάφακα, με 75-67 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι», που ξέφυγαν και με 11 πόντους στο ημίχρονο και στις αρχές της τρίτης περιόδου, έκαναν ντέρμπι το ματς στην τελευταία περίοδο, προβληματίζοντας έντονα για μία ακόμη φορά με την εμφάνισή τους τον κόσμο τους. Παρ΄ όλα αυτά πέτυχαν την 6η τους νίκη, ενώ υποχρέωσαν τους Τούρκους στην 11η ήττα τους.

Ο Παναθηναϊκός έπεσε για 38 λεπτά θύμα της άγνοιας κινδύνου της ουραγού Νταρουσάφακα, με τον MVP της αναμέτρησης, Ντίνο Μήτογλου, να του δίνει το… φιλί της ζωής με προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο δίλεπτο.

Με 20 πόντους, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ, ο Ντίνος Μήτογλου γλίτωσε τον Παναθηναϊκό από τα.. χειρότερα, σε μία βραδιά που ο Τσάβι Πασκουάλ σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει… Οι Τζέιμς Γκιστ (15π) και Κιθ Λάνγκφορντ (12π.) ξεχώρισαν στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο, όταν χάρισαν στους «πράσινους» μία διψήφια διαφορά, την οποία φρόντισαν να… πετάξουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Νικ Καλάθης μπορεί να ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ασίστ (12), αλλά, όπως σύσσωμος, ο Παναθηναϊκός δεν έπεισε…

Από την Νταρουσάφακα των 18 λαθών, ξεχώρισε ο Τόνι Ντάγκλας με 15 πόντους, ενώ ο Μάικ Έρικ έκανε μεγάλη ζημιά κοντά στο καλάθι (10π., 10ρ.).

Ο Τζέιμς Γκιστ είχε την τιμητική του καθώς συμπλήρωσε 200 αγώνες στην Euroleague (σ.σ. 14 με Παρτιζάν, 16 με Φενερμπαχτσέ, 10 με Ουνικάχα και 160 με Παναθηναϊκό). Μετρώντας επτά διαδοχικές σεζόν με την «πράσινη» φανέλα, ο Γκιστ έγινε ο 34ος παίκτης στην ιστορία της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης που φτάνει αυτό τον αριθμό συμμετοχών.

Ο Παναθηναϊκός είχε 24/44 δίποντα, 3/12 τρ’ιποντα, 18/26 βολές, 21-4 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 κόψιμο. Η Νταρουσάφακα τέλειωσε το ματς με 25/49 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8/13 βολές, 27-8 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32 (ημ.), 57-53, 75-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 12 (4/6δ,4/6β), Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Γκιστ 15 (4/6δ,1/2τρ, 4/6β,5ρ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 10 (5/8δ,0/3τρ,0/3β, 5ρ, 12ασ, 2κλ, 3λ), Αντετοκούνμπο 1, Μήτογλου 20 (6/7δ,1/1τρ,5/6β,6ρ,2κλ).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Σελτσούκ Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 11, Κοσούτ, Ντεμίρ, Κιντ, Οζντεμίρογλου, Σαβάς 4, Μπράουν 10 (1), Ντάγκλας 15 (4/10δ,1/4τρ,4/4β), Πέινερς 6, Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 6 (3/3δ,7ρ), Έρικ 10 (10ρ).