Η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ νίκησε 2-1 τη Λίβερπουλ στο Παρίσι, ενώ η Νάπολι που είναι στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου, επιβλήθηκε 3-1 του Ερυθρού Αστέρα. Ετσι, πλέον μετά από πέντε αγώνες η Νάπολι έχει 9 βαθμούς, η Παρί οκτώ, η Λίβερπουλ 6 και ο Ερυθρός Αστέρας 4. Ολα λοιπόν θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική, στις 11 Δεκεμβρίου, όταν η Λίβερπουλ θα υποδεχτεί τη Νάπολι και θέλει νίκη με 2-0 για να περάσει, ενώ η Παρί θα αγωνιστεί στο Βελιγράδι με τον ΕΡυθρό Αστέρα.

Στο Παρκ ντε Πρενς λοιπόν έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να έχουν από ένα ημίχρονο. Η Παρί Σεν Ζερμέν καλύτερη στο α’ μέρος, προηγήθηκε στο 13′ με τον Μπερνάτ, στο 31′ ο Αλισον πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Καβάνι και έξι λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ σκόραρε για το 2-0.

Η Λίβερπουλ μείωσε με πέναλτι του Μίλνερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και στο β’ μέρος πίεσε για την ισοφάριση. Ωστόσο η καλά οργανωμένη άμυνα της Παρί με πρωταγωνιστή τον Τιάγκο Σίλβα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στο Σαν Πάολο, η Νάπολι νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα 3-1. Ο Χάμσικ άνοιξε το σκορ στο 11′ και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ του Μέρτενς (33′ και 52′) για το 3-0. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε με τον Μπεν στο 57′.

Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε στο 61′ και έδωσε την ασίστ στον Πικέ για ένα δεύτερο γκολ, στο 2-1 της Μπαρτσελόνα επί της Αϊντχόβεν, στην Ολλανδία. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Ντε Γιονγκ στο 83′.

Καλύτερη η Τότεναμ νίκησε 1-0 την Ιντερ στο Γουέμπλεϊ με γκολ του Ερικσεν στο 80′. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο «έπιασε» την Ιντερ στη δεύτερη θέση του 2ου ομίλου, με επτά βαθμούς. Στην τελευταία αγωνιστική, η Τότεναμ να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, ενώ η Ιντερ θα υποδεχτεί την Αϊντχόβεν.

Ολα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής.