Σε ένα παιχνίδι που δεν βλέπουμε συχνά, καθότι είχε δύο αυτογκόλ, η Τσέλσι επικράτησε εντός έδρας της Ντέρμπι Κάουντι με 3-2 και πέρασε στους οκτώ του Λιγκ Καπ Αγγλίας.  Είναι χαρακτηριστικό τα πρώτα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης, σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο δύο εξ αυτών ήταν αυτογκόλ! Μόλις στο 5ο λεπτό ο αμυντικός της Ντέρμπι Φικάο Τομόρι άνοιξε το σκορ εις βάρος της ομάδας του, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν (1-1) τέσσερα λεπτά (9′) αργότερα με τον Τζακ Μάριοτ.

Στο 21′ ωστόσο ο Ρίτσαρντ Κίοχ πέτυχε νέο αυτογκόλ εις βάρος της Ντέρμπι κάνοντας άθελα του προφανώς το 2-1 για τους μπλε. Παρά την αρνητικότατη εξέλιξη η Ντέρμπι ισοφάρισε και πάλι, συγκεκριμένα στο 27′ με τον Μάρτιν Ουάγκχορν για το 2-2!

Τελικά τη λύτρωση στους γηπεδούχους έδωσε ο Σεσκ Φάμπρεγας που έγραψε το τελικό 3-2 στο 41ο λεπτό. Ετσι και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο σε ένα αν μη τι άλλο… τρελό ματς στο οποίο η Τσέλσι αγωνίστηκε με μερικές αλλαγές.

Αποθέωση για τον… προπονητή Λάμπαρντ

Να σημειώσουμε ότι στην επιστροφή του στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ο Φρανκ Λαμπάρντ γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς των μπλε τη φανέλα των οποίων φόρεσε από το 2001 έως το 2014, γνωρίζοντας μεγάλες στιγμές.

Με αλλαγές και… αγχωτικά η Αρσεναλ

Εξάλλου την πρόκριση στην «8άδα» πήρε και η Αρσεναλ (παρατάχθηκε με αλλαγές), μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Μπλάκπουλ. Ο Λιχτστάινερ έκανε το 1-0 για τους κανονιέρηδες στο 33′, ενώ το 2-0 ήρθε από τον Εμίλ Σμιθ-Ρόου στο 50′. Στο 56′ όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ματέο Γκεντζουζί αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ετσι 10 λεπτά αργότερα η Μπλάκπουλ κατάφερε να μειώσει, με τον Ο΄ Κόνορ να βρίσκει δίχτυα για το 2-1.Στο 84′ με παίκτη λιγότερο έμειναν και οι φιλοξενούμενοι, καθώς σκόρερ τους αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Επιβλητική η Τότεναμ

Από εκεί και πέρα η Τότεναμ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Γουέστ Χαμ. Πρωταγωνιστής των νικητών ο Σον Χιουνγκ-Μιν που πέτυχε τα πρώτα δύο τέρματά της ομάδας του, στο 16′ και το 54′

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 71′ με τον Λούκας Πέρεθ, ωστόσο ο Φερνάντο Γιορέντε σκόραρε στο 75′ για να γράψει το τελικό 1-3 στην αναμέτρηση.

Τέλος, η Μίντλεσμπρο άφησε έξω την Κρίσταλ Πάλας για να πάρει αυτή το εισιτήριο της πρόκρισης στους «8» του Λιγκ Καπ με σκορ 1-0. Σκόρερ ο Γουίνγκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου.