Η Παρί Σεν Ζερμέν παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που είχε επικράτησε με 4-2 της Νιμ και παραμένει μετά από τέσσερις αγωνιστικές αήττητη στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η Παρί άρχισε το παιχνίδι εντυπωσιακά και στο 36′ ο Νεϊμάρ με προβολή έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία με απευθείας εκτέλεση κόρνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά κάποιοι νόμιζαν ότι «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 63′ με τον Μπομπιχόν, ενώ στο 71′ με πέναλτι του Σανανιέ το παιχνίδι ήρθε στα ίσα. Η φάση που έκρινε τον αγώνα ήταν στο 77′ ο Κιμπεπέ με μπαλιά πίσω από το κέντρο έβγαλε τετ α τετ τον Εμπαπέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Καβάνι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολή των Εμπαπέ και Σανανιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.