Δεν έτυχε, πέτυχε! Τα γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, είναι θέμα ικανότητας και προπόνησης. Στην πρώτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Μπέρνλι (3-1) για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη 23 Αυγούστου ο Κώστας Φορτούνης έφτασε τα έξι τέρματα με… συστημένα.

Μάλιστα, η μισή ντουζίνα «σπάει» ισομερώς σε Γιουρόπα Λιγκ (2), Σούπερ Λιγκ (2) και κύπελλο Ελλάδος (2). Το προηγούμενο γκολ του με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην Ευρώπη είχε καταγραφεί στις 24 Νοεμβρίου 2016. Στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός είχε αναδειχτεί ισόπαλος 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις στο Καραϊσκάκη με τον Φορτούνη να ανοίγει το σκορ στο 48’.

Στην εγχώρια σκηνή

Στη Σούπερ Λιγκ χτύπησε δις από στημένη φάση τη μαγική σεζόν 2015-16. Τότε που είχε διψήφιο αριθμό και στα γκολ (18) και στις ασίστ (11). Και στις δύο περιπτώσεις μάλιστα ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ, όπως συνέβη και κόντρα σε Μπέρνλι (19’ λεπτό) και Γιουνγκ Μπόις. Στις 17 Απριλίου 2016 έδρασε από πλάγια θέση χαράζοντας από το 21’ το δρόμο για το ευρύ 5-0 κόντρα στην Καλλονή στο Φάληρο. Στις 31 Ιανουαρίου είχαν πάρει γεύση από τις εκτελέσεις του και στα Γιάννενα. Στο εκτός έδρας 0-3 απέναντι στον ΠΑΣ ο Φορτούνης είχε ρίξει την πρώτη… ριπή του Ολυμπιακού στο 13’.

Ο κύκλος των γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε ανοίξει πάντως για τον Τρικαλινό από την περίοδο 2014-15 στο κύπελλο Ελλάδος. Μάλιστα, και το πρώτο του γκολ από στημένο καταγράφηκε στο 13ο λεπτό σε αγώνα με τον Πανιώνιο στο Καραϊσκάκη στη φάση των ομίλων (29 Οκτωβρίου 2014). Και τότε είχε δώσει προβάδισμα 1-0 στην ομάδα του (τελικό 1-1), όπως συνηθίζει στο Φάληρο. Το κερασάκι όμως ήταν το… συστημένο στον τελικό της διοργάνωσης κόντρα στην Ξάνθη. Είχε διαμορφώσει το 3-0 στο 80’ (τελικό 3-1) στο ΟΑΚΑ βάζοντας την πινελιά του για τη στέψη των Ερυθρόλευκων στις 23 Μαΐου 2015. Σε μία περίοδο που φορούσε ακόμη το Νο25 στη φανέλα. Πριν πάρει δηλαδή το «7» και τον ρόλο του ηγέτη!