Την πέμπτη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βαρκελώνης θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, μετά τη νίκη της με 12-11 επί της Ρωσίας, στον αγώνα κατάταξης την Πέμπτη. Η ελληνική ομάδα είχε ως κορυφαίο τον Γιάννη Φουντούλη με επτά τέρματα και θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση το Σάββατο (28/7, 19:15), απέναντι στο Μαυροβούνιο, το οποίο νωρίτερα νίκησε 7-6 την Ουγγαρία.

Η εθνική, που είχε τον Μάνο Ζερδεβά αυτή τη φορά βασικό τερματοφύλακα, ξεκίνησε πολύ δυνατά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ρώσους. Με τον Γιάννη Φουντούλη να πετυχαίνει τρία γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-0 και 3-1, ενώ με τον Δερβίση να σκοράρει σε κόντρα και τον Μουρίκη στον παίκτη παραπάνω, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 5-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Ρώσοι βρήκαν προσωρινά δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω με τον Μπίτσκοφ και μείωσαν σε 6-3, αλλά οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου επέδειξαν μεγάλη επιθετική ευχέρεια και ξέφυγαν 9-4 λίγο πριν το ημίχρονο, με τον ασταμάτητο Φουντούλη να φτάνει τα πέντε τέρματα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι διεθνείς χαλάρωσαν επικίνδυνα, έκαναν εύκολα λάθη στην επίθεση και έχασαν δύο ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω, δίνοντας τη δυνατότητα στη Ρωσία να μειώσει σε 9-8 και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η εθνική αξιοποίησε στη συνέχεια δύο αποβολές που κέρδισε και με τους Δερβίση και Φουντούλη ανέκτησε διαφορά τριών τερμάτων (11-8). Οι παίκτες του Σεργκέι Εβστιγκνέεφ δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν ξανά στο γκολ (12-11), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, με την εθνική να χάνει αμέσως μετά επίθεση με παραπάνω. Ο Ζερδεβάς, όμως απέκρουσε δύο -βεβιασμένα- ρωσικά σουτ και στην τελευταία φάση του ματς, μετά από αποβολή του Φουντούλη, ο Σκουμπάκης έκανε το μπλοκ στο σουτ του Μπίτσκοφ και διασφάλισε την ελληνική νίκη.

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Φουντούλης (περιφέρεια), 2-0 Φουντούλης (πέναλτι), 2-1 Σούτσκοφ (π.π.), 3-1 Φουντούλης (π.π.), 4-1 Δερβίσης (κόντρα), 5-1 Μουρίκης (π.π.), 6-1 Βλαχόπουλος (πέναλτι), 6-2 Μπίτσκοφ (π.π.), 6-3 Μπίτσκοφ (π.π.), 7-3 Μουρίκης (π.π.), 8-3 Φουντούλης (π.π.), 8-4 Χάρκοφ (κόντρα), 9-4 Φουντούλης (κόντρα), 9-5 Χάρκοφ (π.π.), 9-6 Χολόντ (περιφέρεια), 9-7 Σεπέλεφ (περιφέρεια), 9-8 Λισούνοφ (π.π.), 10-8 Δερβίσης (π.π.), 11-8 Φουντούλης (π.π.), 11-9 Μπίτσκοφ (π.π.), 12-9 Φουντούλης (πέναλτι), 12-10 Ναγκάεφ (π.π.), 12-11 Μερκούλοφ (περιφέρεια),

Η εθνική είχε 6/14 με παίκτη παραπάνω, 3/3 πέναλτι, 1 γκολ από την περιφέρεια και 2 στην κόντρα. Η Ρωσία είχε 7/13 με παίκτη παραπάνω, 3 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Νικολαϊδης, Φουντούλης 7, Καπότσης, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γούνας, Βλαχόπουλος 1, Ζερδεβάς

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Εβστιγκνέεφ): Φεντότοφ, Σούτσκοφ 1, Αντριούκοφ, Ντερεβιάνκιν, Κόπτσεφ, Χάρκοφ 2, Μερκούλοφ 1, Ναγκάεφ 1, Μπίτσκοφ 3, Χολόντ 1, Λισούνοφ 1, Σεπέλεφ 1, Στατσένκο