Η Σαουδική Αραβία νίκησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 την Αίγυπτο στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων στο Μουντιάλ, ωστόσο πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας των Φαραώ, Εσαμ Ελ Χανταρί, ο οποίος στα 45 του έγινε ο πιο μεγάλος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί σε τελική φάση Μουντιάλ.

Ο Ελ Χανταρί γεννήθηκε στις 15 Ιανουαρίου 1973 και πήρε το ρεκόρ από έναν άλλο τερματοφύλακα, τον Κολομβιανό Φαρίντ Μοντραγκόν, ο οποίος είχε αγωνιστεί κόντρα στην Ιαπωνία στο Μουντιάλ του 2014 σε ηλικία 43 ετών και 3 ημερών. Να σημειώσουμε ότι ο Ελ Χανταρί απέκρουσε μάλιστα το πρώτο από τα δύο πέναλτι που κέρδισε η Σαουδική Αραβία, όταν στο 41′ νίκησε τον Αλ Μουαλάντ.

Η Αίγυπτος προηγήθηκε στο 22′ με γκολ του Μο Σαλάχ, αλλά η Σαουδική Αραβία ισοφάρισε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Αλ Φαράζ. Το τελικό 2-1 πέτυχε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Αλ Νταουσερί.