Με τον Θάντους ΜακΦάντεν να σημειώνει τους 10 από τους 26 συνολικά πόντους του στην τέταρτη περίοδο, η Κύμη πέτυχε την ανατροπή και πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου, με την οποία παρέμεινε στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 μπάσκετ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη νίκησε 95-83, για την 20ή αγωνιστική, ενώ υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» στην 15η ήττα τους, με την οποία παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού. Μανωλόπουλος (Κύμη) και Τσούπκοβιτς (Πανιώνιος) αποβλήθηκαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά τις… κουτουλιές που αντάλλαξαν.

Ο Πανιώνιος ήλεγξε το παιχνίδι από το τζάμπολ και κράτησε το προβάδισμα και στα τρία δεκάλεπτα, μπαίνοντας στον… επίλογο της αναμέτρησης με το «εύθραυστο» +1 (65-66 στο 30΄). Ωστόσο, με ένα μίνι σερί 5-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του ΜακΦάντεν, η Κύμη πέτυχε την ανατροπή και προηγήθηκε με 70-66 στο 31΄. Με τον Αμερικανό να συνεχίζει τις εκτελέσεις από τα 6.75μ. οι γηπεδούχοι αύξησαν κατακόρυφα την παραγωγικότητα τους και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ξέφυγαν για πρώτη φορά με +11 (88-77). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος του και «έπεσε» με το τελικό 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).