Ο Σέρχιο Αγουέρο σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 στο Ετιχαντ την καταπληκτική και πάλι Μπρίστολ Σίτι, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ.

Η Μπρίστολ Σίτι, που απέκλεισε στα προημιτελικά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έβαλε δύσκολα και στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, καθώς προηγήθηκε στο 44′ με πέναλτι του Ριντ. Η Σίτι ισοφάρισε στο 55′ με τον Ντε Μπρόινε και στη συνέχεια πίεσε για το δεύτερο γκολ, το οποίο τελικά σημείωσε ο Αγουέρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο δεύτερος αγώνας στην έδρα της Μπρίστολ Σίτι θα διεξαχθεί στις 23/1.

Την Τετάρτη θα γίνει ο πρώτος αγώνας του άλλου ημιτελικού, με την Τσέλσι να υποδέχεται την Αρσεναλ.