Η Μάντσεστερ Σίτι είναι ασταμάτητη και το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι. Με το επιβλητικό 4-0 επί της Μπόρνμουθ στο Ετιχαντ, έφτασε τις 17 συνεχόμενες νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ παράλληλα έγινε η δεύτερη ομάδα που ξεπέρασε τα 100 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος. Παράλληλα μετά το 2-2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Λέστερ ξέφυγε με 13 βαθμούς στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, συμπλήρωσε τα 101 μέσα στο 2017 και κυνηγά το μεγάλο ρεκόρ της Λίβερπουλ η οποία το 1982 είχε σημειώσει 106 γκολ!Κόντρα στην Μπόρνμουθ σκόραραν οι Αγουέρο (27′ και 79′), Στέρλινγκ (63′) και Ντανίλο (85′).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιξε με τη φωτιά στο Κινγκ Πάουερ και η Λέστερ την τιμώρησε, καθώς ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαγκουάιρ. Η Λέστερ προηγήθηκε με τον Βάρντι στο 27′. αλλά η Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Μάτα (40′ και 60′).Τελικά ο Χένρι Μαγκουάιρ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 2-2.

***Με ηγέτη και σκόρερ τον Χάρι Κέιν, η Τότεναμ πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα της εξαιρετικής φέτος Μπέρνλι, καθώς τη νίκησε με 3-0 για την 19η αγωνιστική της Premier League. «Χατ-τρικ» από τον διεθνή επιθετικό, στο 7΄ (πέναλτι), 69΄, 79΄.

***Στο 0-0 έμειναν η Έβερτον και η Τσέλσι, για την 19η αγωνιστική της Premier League. Ένα αποτέλεσμα, που πιθανότατα θα απομακρύνει κι άλλο τους Λονδρέζους από την κορυφή.

Στο 11ο λεπτό ο Γιαγκέλκα κατάφερε να αποσοβήσει δις πάνω στη γραμμή προσπάθειες των Μπακαγιόκο και Γουίλιαν. Στο β’ μέρος, η Εβερτον έδωσε χώρους, αλλά η Τσέλσι δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.Ο Αζάρ δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και η μπάλα κυκλοφορούσε στα όρια της μεγάλης περιοχής. Πάντως,στο 76′ η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι από την κόντρα που έβαλε ο Άσλεϊ Γουίλιαμς σε σέντρα του Μόουζες.