«Κοντσέρτο για πολυβόλα» στο Ετιχαντ, καθώς η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 7-2 την Στόουκ και έμεινε μόνη στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς εκμεταλλεύτηκε το 0-0 της Γιουνάιτεντ με τη Λίβερπουλ στο Ανφιλντ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε 3-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα, αλλά όταν η Στόουκ μείωσε σε 3-2 (47′), οι παίκτες της… θύμωσαν και το κοντέρ σταμάτησε στα επτά γκολ. Σημειώνουμε ότι η Σίτι έχει φτάσει τα 29 γκολ΄σε οκτώ ματς και φυσικά είναι η πιο παραγωγική ομάδα στην Πρέμιερ Λιγκ.

Απίστευτο σοκ για την Τσέλσι στο Σέλχαρστ Παρκ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ηττήθηκε 2-1 από την Κρίσταλ Πάλας, η οποία έως το Σάββατο είχε επτά ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και μάλιστα χωρίς να έχει σημειώσει γκολ!

Λίγο αργότερα όμως ήταν και η σειρά της Αρσεναλ να υποστεί το ίδιο σοκ. Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ μπορεί να προηγήθηκε στο Βίκαρατζ Ρόυντ, όμως, η Γουότφορντ του γνωστού μας από τη θητεία του στον Ολυμπιακό, Μάρκο Σίλβα, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε τη νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Κλέβερλι. Με τη νίκη αυτή, η Γουότφορντ ανέβηκε στην 4η θέση.