Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ άνετα της Κηφισιάς με 97-59 και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 μπάσκετ ανδρών, μετά και την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν σημείωσε ούτε έναν πόντο (!) με το επί μέρους σκορ να είναι 21-0!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8 πόντους (13-5) μετά το πρώτο δίλεπτο. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε στους 3 (13-10) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν διαφορά επτά πόντων (28-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 16 πόντους (39-23).

Η Κηφισιά με επι μέρους σκορ 11-2 κατάφερε να μειώσει σε 41-34 στο 16′. Ο Ολυμπιακός όμως είχε σε πολύ καλή μέρα τον Παπαπέτρου που στο πρώτο ημίχρονο είχε 13 πόντους χωρίς να αστοχήσει σε σουτ, και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (50-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα για όσκαρ, παρά τις πολλές αλλαγές και τις διαφορετικές πεντάδες που παρέταξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και κατάφερε να μην αφήσει την Κηφισιά να σημειώσει πόντο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 21 πόντους, η Κηφισιά είχε 0/13 σουτ και το δεκάλεπτο έληξε 71-38 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να κάνει κάτι η Κηφισιά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι αποδοτικός στην επίθεση και το τελικό 97-59 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 4, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Σπανούλης 13 (2), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 8 (1), Ουόρικ 8, Χάκετ 12 (2), Παπανικολάου 8 (1).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 3 (1), Στίγκερς 8 (1), Χατζηνικόλας 3 (1), Γκίκας, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Χογκ 15, Σμιθ 10, Ελ Αμίν 2, Σπυριδωνίδης.