Οποιαδήποτε αμφιβολία υπήρχε για τον φετινό πρωταθλητή Ισπανίας «έσβησε» στο «Μολινόν». Η μαχητική Σπόρτινγκ Χιχόν νίκησε 2-1 την ελλιπή Ατλέτικο Μαδρίτης και πλέον η Μπαρτσελόνα έχει την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη και με 11 βαθμούς στην κορυφή, αν νικήσει την Κυριακή στο «Μαδριγάλ» τη Βιγιαρεάλ, αλλά έχει ακόμη και την πολυτέλεια «στραβοπατήματος», χωρίς ουσιαστικά να κινδυνεύει.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε rotation, μετά τα 120 λεπτά του αγώνα της περασμένης Τρίτης με την Αϊντχόφεν, είδε τον Γκριζμάν με απευθείας φάουλ να ανοίγει το σκορ στο 29΄. Ομως, όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαζαν ρυθμό.

Ο Σανάμπρια ισοφάρισε στο 79΄ και ο Κάρλος Κάστρο στο 89΄ (αφού λίγο νωρίτερα «σημάδεψε» δοκάρι προ κενής εστίας) ολοκλήρωσε την ανατροπή της Σπόρτινγκ, η οποία πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής.

Επιπλέον πρόβλημα για τους «ροχιμπλάνκος» ο τραυματισμός του Χοσέ Χιμένες στα τελευταία λεπτά, κι ενώ είναι ήδη νοκ-άουτ άλλοι δύο κεντρικοί αμυντικοί (Γκοντίν και Σάβιτς).