Ο Φάρος Κερατσινίου νίκησε ακόμη μία ομάδα της Α1 Ανδρών και πήρε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι θριαμβευτές επικράτησαν με 61-59 στην παράταση (56-56 κ.α.) της φιλοξενούμενης Κηφισιάς και έγιναν η τρίτη ομάδα που εξασφαλίζει την πρόκριση στους «4» του θεσμού, μετά τον Άρη και τον ΠΑΟΚ.

Σε… φονέα των ομάδων της Α1 Ανδρών εξελίσσεται ο Φάρος Κερατσινίου στο Κύπελλο Ελλάδας των Ανδρών. Μετά τον Κολοσσό Ρόδου, το Λαύριο, και τα Τρίκαλα, η ομάδα της Α2 απέκλεισε σήμερα και την Κηφισιά και πήρε πανηγυρική πρόκριση στους «4» για πρώτη φορά στην Ιστορία της.

Οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη άντεξαν απόψε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, όταν η Κηφισιά κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, και στο επιπλέον πεντάλεπτο μπόρεσαν με εξαιρετική άμυνα (μόλις 3 πόντους πέτυχε η Κηφισιά) να φτάσουν στη νίκη.

Κορυφαίοι του Φάρου οι Μπατής και Παπαμακάριος, οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ από την Κηφισιά, που τα… έσπασε από τα 6.75 (2/17 τρίποντα!), ο Μαυροειδής με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (23) και ριμπάουντ (13) ήταν απελπιστικά μόνος…

Ο Φάρος βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την καλά οργανωμένη άμυνα του και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους +12 πόντους στο 25΄ και στο 27΄ (44-32 και 47-35 αντίστοιχα). Ωστόσο, η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε στην τρίτη περίοδο την κυριαρχία της στα ριμπάουντ και μάζεψε τη διαφορά (47-41 στο 30΄), ενώ με αντεπίθεση διαρκείας στον… επίλογο της αναμέτρησης η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε προσωρινά μπροστά στο σκορ με 54-56.

O Μαυροειδής, όμως, μετά το 56-56 που διαμόρφωσε ο Λιακόπουλος, αστόχησε και στις 2 βολές που θα χάριζαν την πρόκριση στην Κηφισιά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, οι γηπεδούχοι, αφού πήραν αέρα τριών πόντων (60-57 στο 43΄) με εκτέλεση του Λιακόπουλου από τα 6.75, επικεντρώθηκαν στην άμυνα και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41, 56-56κ.α., 61-59 -παρ.

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 12 (2), Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 11 (2), Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12 (2), Σκορδίλης 3.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23 (13ρ.), Κασελάκης 13, Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 7, Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης.