Ισόπαλος 1-1 τέλειωσε το ματς του ΠΑΟΚ με τη Ντόρτμουντ στην κατάμεστη Τούμπα, για τη 2η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκe (3ος όμιλος). Ο Ρόμπερτ Μακ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο του Βορρά» στο 34΄, ενώ ο Κάστρο ισοφάρισε στο 72΄ για την ομάδα του Τόμας Τούχελ.

Από την αρχή η γερμανική ομάδα επέβαλε το ρυθμό και στηρίχθηκε στην ταχύτητα αλλά και στην άρτια τεχνική των παικτών. Στο 2' ο Χόφμαν σούταρε από την περιοχή μόλις πάνω από τα γκολπόστ του Ολσεν. Στο 12' κεφαλιά του Μπέντερ φεύγει άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 23' ο Κάστρο από κοντά προσπαθεί να παραβιάσει την ελληνική εστία αλλά ο Ολσεν είναι σε κατάσταση ετοιμότητας και διώχνει με τα πόδια.

Ο ΠΑΟΚ παίζει έξυπνα και με αντεπιθέσεις και στο 34' ο Μακ κεραυνοβολεί με ασύλληπτο σουτ τον Βάϊντενφέλερ για να ανοίξει το σκορ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μπερμπάτοφ βρίσκεται σε θέση βολής αλλά το σουτ που επιχειρεί περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Μπορούσια κι ενώ ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει στροφές και παίζει ουσιαστικό και πολύ πρακτικό ποδόσφαιρο. Με το σκορ αυτό ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ με επιθετικό πνεύμα και ψυχρή ποδοσφαιρική λογική συνέχισε τον έλεγχο του αγώνα κι ενώ στην Θύρα 8 οι αστυνομικές δυνάμεις προσπαθούσαν να παγιώσουν την τάξη στους ανήσυχους Γερμανούς οπαδούς.

Στο 44' ο Βάιγκλ πλησιάζει απειλητικά στην εστία του Ολσεν αλλά χάνει την τελευταία στιγμή τον έλεγχο της και μαζί την ευκαιρία.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια αρνητική συγκυρία. Στο 2ο μόλις λεπτό οι Γερμανοί οπαδοί αντέγραψαν ελληνικές μεθόδους και άρχισαν να πετούν πυρσούς αναμμένους στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την μικρή διακοπή του αγώνα μέχρι να εκφωνηθούν οι απαραίτητες συστάσεις αλλά και μετά από αυτές οι Γερμανοί συνέχισαν να πετούν πυρσούς παρά τις συστάσεις των αρμοδίων από τα μεγάφωνα.

Στο 59΄ο Μπερμπάτοφ από απόσταση επιχειρεί να "κρεμάσει" τον Βαϊντενφέλερ αλλά η μπάλα περνάει πάνω από την εστία.

Φάουλ του Ρόϊς στο 71' απομακρύνει με γροθιές ο Ολσεν και στο επόμενο λεπτό ο Κάστρο ισοφαρίζει με μακρινό σουτ που ξεγελά τον Ολσεν και τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ για να καταλήξει στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο 80΄ Ζάιρο χάνει ανεπανάληπτο τετ α τετ μπροστά από τον Γερμανό τερματοφύλακα και η μάχη των δυο ομάδων έχει ανάψει για τα καλά με επιθέσεις "ρώσικη ρουλέτα".

Στο 86' ο Ολσεν σώζει την εστία του από παραβίαση και δυο λεπτά αργότερα βολιδα του Παρκ περνά λίγο άουτ από το δοκάρι του Ολσεν.