Η συμμετοχή του Μίκαελ Εσιέν (για ένα ημίχρονο) ήταν το γεγονός που «χρωμάτισε» τον φιλικό αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανελευσινιακό, που διεξήχθη στο Κορωπί και βρήκε νικητές τους «πράσινους» με 2-0.

Ο Γκανέζος άσος χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, μαζί με τον Ράσμους Τελάντερ που επίσης δεν έχει χρόνο συμμετοχής ως τώρα.

Αμφότεροι πάντως έδειξαν ότι είναι σε καλή κατάσταση και πως ο Γιάννης Αναστασίου μπορεί πια να τους υπολογίζει.

Στα αρνητικά του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Μαρινάκη στον αστράγαλο, ενώ οι Βέμερ και Νίνης έκαναν θεραπεία.

Τα γκολ του Παναθηναϊκού σημείωσαν οι Καλτσάς στο 33′ και Αμπέντ στις καθυστερήσεις, ενώ στο 82΄ ο Καλτσάς είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Κοτσόλης (46΄ Γιαννακόπουλος), Μαρινάκης (46΄ Μπούρμπος), Σάντσεθ (46΄ Τριανταφυλλόπουλος), Ταυλαρίδης (46΄ Τελάντερ), Νάνο, Λαγός (46΄ Εσιέν), Ζέκα (46΄ Κουτρουμπής), Αμπέντ, Πέτριτς (46΄ Ατζαγκούν), Καλτσάς, Κλωναρίδης.