Η Μπαρτσελόνα  αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, νίκησε στο «Καμπ Νου» τη Σοσιεδάδ με 2-0 και είναι αγκαλιά με τον τίτλο στην Ισπανία, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος. Η Βαλένθια πήρε 2-2 στο «Μπερναμπέου» από τη Ρεάλ που έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από τους «μπλαουγκράνα».

Οι Βάσκοι άντεξαν για ένα ημίχρονο στην πίεση της Μπαρτσελόνα, όμως ο Νεϊμάρ έδωσε τη λύση στο 50' και ο Πέδρο στο 85'  διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «Μπερναμπέου» η Βαλένθια μπήκε μπροστά στο σκορ με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο (Αλκάθερ 20', Φουέγκο 26')
με τη Ρεάλ να δείχνει πως έχει το μυαλό της στη ρεβάνς των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Γιουβέντους την Τετάρτη.

Βέβαια, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι  ήταν και άτυχη καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε τρία δοκάρια, ένα χαμένο πέναλτι από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ έχασε στο 25' και τον Τόνι Κρόος, ο οποίος δύσκολα θα παίξει με την Γιουβέντους. Τελικά, κατάφερε να ισοφαρίσει στο β' μέρος με τους Πέπε (56') και Ισκο (84).

Σε άλλο αγώνα το Σάββατο, η Γρανάδα νίκησε 2-0 την καταδικασμένη Κόρντομπα και ελπίζει για παραμονή.

Στη βαθμολογία, η Μπαρτσελόνα έχει 90 βαθμούς και ακολουθεί η Ρεάλ με 86.