Μαθήματα μπάσκετ παρέδωσε κατά διαστήματα ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Μπουντούτσνοστ.Ο Δικέφαλος του Βορρά κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στη ισχυρή ομάδα από το Μαυροβούνιο, θριάμβευσε με 80-60, συνέχισε πορεία πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουροκάπ με αποτέλεσμα να παραδεχθεί ο γενικά αυστηρός στις κρίσεις του Σούλης Μαρκόπουλος πως οι παίκτες του στο πρώτο 20λεπτο έπαιξαν το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν.

Οι γηπεδούχοι με την άμυνά τους προκάλεσαν πλήρη αποσυντονισμό στους φιλοξενούμενους. Παράδειγμα; Το λει απ που έχασε κάτω από το καλάθι αμαρκάριστος ο έμπειρος Αλεξάνταρ Τσάπιν.Σε άλλους η άμυνα και η κυριαρχία του ΠΑΟΚ προκάλεσε νεύρα. Πιο συγκεκριμένα ο Ομάρ Κουκ έδωσε τη θέση του στον Τσάπιν 4’11» πριν τα λήξη της τρίτης περιόδου με το ταμπλό να γράφει 55-27.

Πηγαίνοντας προς τη θέση του στον πάγκο ο Αμερικανός έδωσε μία κλωτσιά στα μπουκάλια που βρήκε μπροστά του.

Στο 32′ η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 33 πόντους(69-36), αμέσως παρατηρήθηκαν συμπτώματα χαλάρωσης και το ματς ολοκληρώθηκε με πιο ανεκτό σκορ(80-60) για την Μπουντούτσνοστ.

Απολαυστικός ήταν ο Δικέφαλος του Βορρά, αλλά πρέπει να γίνει ειδική μνεία στην αποτελεσματική άμυνα του Σαλούστρου στον Κουκ. Η λεπτομέρεια είχε σημασία για την εξέλιξη του αγώνα.

Ρόλο στην εικόνα της Μπουντούτσνοστ ίσως έπαιξε η απουσία του Ρέινολντς, αλλά ο προπονητής της ομάδας από το Μαυροβούνιο Ιγκόρ Γιόβοβιτς δεν έψαξε άλλοθι.

«Συγχαρητήρια στον αντίπαλο μας. Εμείς δεν εμφανιστήκαμε στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καταπληκτικά στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα.Δεν παρουσιάσαμε ούτε το 10% από αυτό που μπορούμε.Από τη στιγμή που δεν έπαιζε ο Ρέινολντς κανονικά οι υπόλοιποι έπρεπε να παίξουν για να καλύψουν την απουσία του. Δεν κάναμε τίποτα από αυτά που έπρεπε. Χάσαμε τις ευκαιρίες ακόμα και για αιφνιδιασμό.Στο πέντε εναντίον πέντε δεν ανταπεξήλθαμε και το αποτέλεσμα είναι πολύ δίκαιο» τόνισε ο προπονητής της Μπουντούτσνοστ.

Το άριστο κλίμα στον ΠΑΟΚ αποτυπώθηκε και στη συνέντευξη Τύπου.

Ο Τζούλιαν Βον έκανε δηλώσεις, κρατώντας τον γιό του Τζάκσον στην αγκαλιά. Ο μικρός απολάμβανε το παιχνίδι με το αεροπλανάκι κι οι φωτογραφικές απαθανάτιζαν το οικογενειακό στιγμιότυπο.

Η πορεία της ομάδας μπάσκετ με μόλις μία ήττα στα ένδεκα πρώτα ματς της σεζόν προσέλκυσε στο γήπεδο γύρα στα 800 άτομα. Πάντως, οι σκληροπυρηνικοί έδωσαν ρυθμό με τις φωνές τους.

Τα πεντάλεπτα: 20-13, 42-25, 63-34, 80-60.

ΠΑΟΚ(18/30 διπ., 11/28 τρ., 11/17 β., 29-6 ριμ., 10 κλ., 16 λ., 22 α.): Λάνγκφορντ 11(1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 10(2), Κάρτερ 19(6/8 διπ., 2/4 τρ., 1/1 β.), Κακαρούδης 4(1), Τσόχλας 3(1), Δέδας 9(3), Κώττας, Όντουμ 3(6 ασ.), Βον 16, Σαλούστρος 5(1).

Μπουντούτσνοστ(15/30 διπ., 8/26 τρ., 6/15 ριμ., 21-6 ριμ., 4 κλ., 17 λ., 16 ασ.): Κουκ 5, Σέχοβιτς 8(2), Πλάνινιτς 2, Σούμποτιτς 2, Ντάσιτς 3(1), Σίχϊ 15(1), Βίτκοβατς 11(2), Πόποβιτς 6, Τσάπιν 6(2), Ρίκιτς 2.