Θριαμβευτής επιστρέφει ο ΠΑΟΚ από τη Σμύρνη. Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε με 87-81 την ισχυρή Πινάρ Καρσίγιακα σε ματς-μαραθώνιο 50 αγωνιστικών λεπτών που άρχισε στις 8 μ.μ. και ολοκληρώθηκε στις 10.15 μ.μ.

Κυπελλούχος Τουρκίας και νικήτρια του Σούπερ Καπ με αντίπαλο την πανίσχυρη Φενέρμπαχτσε η Καρσίγιακα άρχισε το πρωτάθλημα με νίκη επί της Μπάνβιτ κι υποδέχθηκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σε πανηγυρική ατμόσφαιρα παρουσία περίπου 5000 φιλάθλων.

Όμως ο ΠΑΟΚ της χάλασε η γιορτή, παίζοντας μυαλωμένο μπάσκετ με ψυχή.Η κανονική περίοδος έληξε με σκορ 66-66 και η πρώτη παράταση με σκορ 73-73.

Καταλύτης και σε αυτό το ματς ήταν ο Κώστας Χαραλαμπίδης, ο οποίος συνετέλεσε να καλυφθεί διαφορά εννέα πόντων(31′:53-44) και να μην φανεί το κενό του εξουδετερωμένου στον πάγκο με πέντε φάουλ Τζέικ Όντουμ.

Ο Χαραλαμπίδης έβαλε μεγάλα σουτ, οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ την ίδια ώρα άπαντες οι συμπαίκτες του κατέθεταν ψυχή το γήπεδο.

Ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα του αγώνα έπαιξαν και συγκυρίες. Όπως για παράδειγμα, η αστοχία του Ντίξον από τη γραμμή των ελεύθερων βολών με σκορ 65-64.

Με 1/ 4βολές στα εννέα και πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε σκορ 66-64, ενώ στην επόμενη κατοχή του ΠΑΟΚ ο Παλάσιος έκανε φάουλ στον Κάρτερ δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Κάρτερ αξιοποίησε το δώρο(66-66) και το ματς πήγε στην πρώτη παράταση.

Στην τελευταία κατοχή του έξτρα πεντάλεπτου ο Χαραλαμπίδης κράτησε τη μπάλα, έψαξε τον Βον μέσα στο καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα.Στην δεύτερη παράταση ο ΠΑΟΚ έπαιξε έξυπνα και κατέκτησε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την πολύ μεγάλη προσπάθεια.Ήταν καθοριστικά η συγκέντρωση που είχαν για 50 αγωνιστικά λεπτά και το πάθος τους για τη νίκη.Παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα, η οποία προέρχονταν από μεγάλες νίκες και σίγουρα σε μία πολύ καυτή έδρα.Η ατμόσφαιρά ήταν εντυπωσιακή και είναι σημαντικό ότι στο τέλος υπήρχε κόσμος που μας χειροκρότησε.Όσον αφορά για το παιχνίδι, προσπαθήσαμε μέσα από την άμυνά μας να έχουμε τον έλεγχο του ρυθμού και από εκεί και πέρα να δούμε πως θα φτάσουμε στο αντίπαλο καλάθι.Τις περισσότερες φορές το πετύχαμε και η άμυνά μας ήταν αρκετά δυνατή και μας έδινε την δύναμη να συνεχίσουμε στην επίθεση».

Τα πεντάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66, 73-73, 81-87.

ΠΙΝΑΡ ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ(Σαρίτσα): Ντεμίρ, Παλάσιος 29, Ερσέκ 2, Κοτς, Ντίξον 25(1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6, Ντίμπλερ 8 (1), Στρόμπερι 9, Αλτάι 2.

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9(4 ασ.), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19(1/2 διπ., 8/9 β., 3/7 τρ.), Κάρτερ 14 (9 ριμ., 4 κλ.), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (4 ριμ.), Οντουμ 22(6/8 διπ., 1/3 τρ., 7/8 β.), Βον 6 (6 ριμ.), Σαλούστρος 3.