Στην Ανδαλουσία ήταν από τους πιο αγαπημένους παίκτες όταν έπαιξε για ενάμιση χρόνο (2009-10 και τη μισή περίοδο 2010-11) στη Μάλαγα πριν επιστρέψει στο λιμάνι της καρδιάς του. Δεν ήταν τυχαίο ότι οι Ισπανοί τον ήθελαν πολύ. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν αυτός που τους «πλήγωσε» και χθες, δίνοντας το έναυσμα (με τους 10 πόντους του στο δύσκολο πρώτο ημίχρονο) για τον θρίαμβο επί της ισπανικής ομάδας (73-55). Η νίκη αποκτά ξεχωριστή σημασία τη στιγμή που ήρθε τόσο άνετα, αν και ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε στο χειρότερο (ευρωπαϊκό) βράδυ του με μόλις 2 πόντους και 1/12 σουτ (ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της καριέρας του)!

Οι ψηλοί όμως έκαναν θραύση, σκεπάζοντας τα καλάθια (46 ριμπάουντ, τα 21 επιθετικά και 5 κοψίματα), ενώ είναι εντυπωσιακό ότι τους 61 από τους 73 πόντους της ομάδας οι γηπεδούχοι τούς πήραν από τους παίκτες που αγωνίζονται στις θέσεις 3-5!

«Μπορεί να μην είχαμε κάποιον παίκτη σε φοβερή βραδιά, αλλά παίξαμε ομαδικά και είμαστε σε καλύτερη φάση από ό,τι πριν από 20 ημέρες» αποφάνθηκε ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας, που είδε και πάλι τον Μπέγκιτς να κάνει ένα θετικότατο παιχνίδι (μαζί με τον Κόλινς ίσως το πιο ευχάριστο νέο για τον κόουτς), τον Ντάνστον να δίνει ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση και τον Πέτγουεϊ να προσφέρει ποιοτικά λεπτά στην άμυνα, συμβάλλοντας ουσιαστικά στο φρεσκάρισμα του Πρίντεζη (ξεπέρασε τα 500 ριμπάουντ στην Ευρωλίγκα) ο οποίος δείχνει πάλι αναγεννημένος.

Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις επτά πόντους σε εννέα λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο (συνολικά 24 στο δεύτερο ημίχρονο) και η διαφορά αργότερα εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (61-41 στο 33′) με τους 10.000 και πλέον θεατές να απολαμβάνουν και εντυπωσιακές φάσεις.

Οι Ερυθρόλευκοι μοιράζονται την 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Αρμάνι, πίσω από Μπαρτσελόνα (4-0) και ΠΑΟ (3-1).

Ολυμπιακός (23/48 δ., 5/21 τρ., 12/16 β., 25-21 ρ., 14 ασίστ, 5 κλεψ., 5 κοψ., 11 λ.): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 12 (5/5 δ., 2/2 β., 3-3 ρ., 1 κλ., 2 λ.), Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (4/8 δ., 1/4 τρ., 3 ρ., 2 κλ., 1 ασ.), Σλούκας 2, Κόλινς 2, Σίμονς 6 (5 ρ.) Μπέγκιτς 6 (2/5 δ., 2/3 β., 3 ρ., 1 ασ.), Πρίντεζης 16 (5/7 δ., 2/5 τρ., 6 ρ., 1 λ., 1 κοψ.), Μάντζαρης 3, Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 7.

Ουνικάχα (16/50 δ., 5/12 τρ., 8/10 β., 21-15 ρ., 14 ασ., 3 κλεψ., 6 κοψ., 13 λ.): Βιδάλ, Ουρτάσουν 8 (2), Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 4, Τούλσον 5 (1), Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5, Χετσχάιμερ 4 (1), Κέινερ-Μέντλεϊ 11, Στίματς.