Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε από τον τελικό του Λιγκ Καπ, αφού ηττήθηκε από τη Σάντερλαντ 2-1, στη διαδικασία των πέναλτι. Στο πρώτο ματς, η Σάντερλαντ είχε νικήσει 2-1, αλλά στο Ολντ Τράφορντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειξε πως θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση.

Στο 37′ ο Εβανς άνοιξε το σκορ, αλλά το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση, η Σάντερλαντ ισοφάρισε με τον Μπάρντλεϊ στο 119′, αλλά ένα λεπτό αργότερα η Γιουνάιτεντ πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Ερναντες (2-1) και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Κι όμως, οι παίκτες της Γιουνάιτεντ αστόχησαν σε τέσσερα πέναλτι (!) και η Σάντερλαντ πήρε την πρόκριση με 2-1! Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες έχασαν πέναλτι οι Ράφαελ, Τζόουνς, Γιανουζάι και Γουέλμπεκ.