Χριστουγεννιάτικο δώρο από την αυστριακή Ποσογίλνιτσα πήρε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Αυστριακοί στην έκπληξη της χρονιάς στο Τσάμπιονς Λιγκ, αν και αδιάφοροι, επικράτησαν με 3-2 της ρωσικής Νοβοσιμπίρσκ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Ολυμπιακό (που είχε επικρατήσει της Οστράβα με 3-0 για το Τσάμπιονς Λιγκ) να προκριθεί στα πλέι οφ έστω του CEV Cup!

Αντίθετα στο Τσάλεντζ Καπ η ΑΕΚ, μετά την ήττα με 3-0 στην Ολλανδία, επικράτησε στην Αθήνα με 3-1 της ολλανδικής Σλίντρεχτ στην Αθήνα, η οποία όμως πήρε το χρυσό σετ (16-14) και την πρόκριση.

Στο πόλο, ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη του ήττα από την κροατική Πρίμοριε Ριέκα.

Οι Κροάτες επικράτησαν με 12-8 στον Πειραιά (ενώ λίγο πριν από το τέλος του τρίτου 8λεπτου το σκορ ήταν 8-8) και οι Πειραιώτες έχασαν σημαντικό έδαφος.