Χορταστικό παιχνίδι με παραγωγή 191 πόντων συνολικά, σκληρές μονομαχίες, ανατροπές και μεγάλα σουτ πρόσφεραν ΠΑΟΚ και Πανιώνιος.

Νικητές αναδείχθηκαν οι Κυανέρυθροι 100-91 κι η επικράτησή τους κρίνεται δίκαιη, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη διαιτησία των Τανατζή, Μάνου, Μαγκλογιάννη.

Ο Έρι ΜακΚόλουμ ήταν ο παίκτης που έκρινε το ματς. Με δύο τρίποντα(75-80), απάντησε στο προβάδισμα((75-74) που πήραν οι γηπεδούχοι και πάγωσε την Πυλαία που είχε πάρει φωτιά.

Με 3/3 βολές ο ΜακΚόλουμ έγραψε διαφορά δέκα πόντων(75-85) 3’41» πριν τη λήξη, ενώ την ίδια ώρα έσβηνε ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων που προήλθε από πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και ανατροπή διαφοράς 16 πόντων(45-61).

Ο Πανιώνιος αιφνιδίασε(6-18) τον ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο(10′:13-26) με πολύ δυνατή και αποτελεσματική άμυνα του Κάρτερ στον Κούπερ, διατήρησε καλό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο(36-48), αλλά δεν πλήρωσε την κακή αντίδραση στην πίεση χάρη στα μεγάλα σουτ του ΚακΚόλουμ.

Ο ΠΑΟΚ μετράει τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και το Eurocup.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε : «Πιστεύω ότι οι διαιτητές δε σφύριξαν το ίδιο και για τις δύο ομάδες. Πολλά φάουλ γίνονταν στο κέντρο του γηπέδου και δε δίνονταν».

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε: «Πήραμε πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε ισχυρό αντίπαλο που έχει ίδιους στόχους με μας».

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 36-48, 58-69,91-100.

ΠΑΟΚ(15/33 διπ., 8/21 τρ., 37/42 β., 18-6 ριμ., 12 κλ., 14 λ., 12 ασ., 2 κοψ.): Πέιν 4, Κούπερ 22(2), Χαραλαμπίδης 11(1), Τσόχλας 8(2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 11(1), Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 10(2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(23/30 διπ., 9/21 τρ., 27/32 β., 21-3 ριμ., 7 κλ., 19 λ., 14 ασ., 2 κοψ.): Μακκόλουμ 26(2/3 διπ., 5/6 τρ., 7/7 β.), Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 14(1), Μίλμπουρν 15(1), Αθανασούλας 3, Μπατής 5(1), Σκορδίλης 8, Λάνγκφορντ 12, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 3.