Τι και αν δεν είχε θεατές στο ΣΕΦ, τι και αν οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν μια από τις χειρότερες εμφανίσεις τους και η Σιένα την καλύτερη εφετινή ;

Στο τέλος νικάει πάντα ο Ολυμπιακός, που έκανε «μπλάκ τζάκ» φτάνοντας τις 21 συνεχόμενες νίκες μετά το 78-73 επί των Ιταλών !

Μάλιστα αυτό το 21-0 είναι η κορυφαία επίδοση όχι μόνο στην ιστορία του Ολυμπιακού αλλά και του ελληνικού μπάσκετ, καθώς ξεπέρασε και το 20-0 που είχε ως ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός την περίοδο 1998-99.

Στη Φλωρεντία κόντρα και πάλι στη Σιένα στον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός είχε κάνει την καλύτερη του ίσως εφετινή εμφάνιση, αλλά στο αγώνα του ΣΕΦ την Πέμπτη το βράδυ έκανε τη χειρότερη.

Για τρία δεκάλεπτα οι Πρωταθλητές Ευρώπης θύμιζαν…μαρμαρωμένο βασιλιά και με εξαίρεση μια αναλαμπή στην οποία προηγήθηκαν 20-17 (11’) μέχρι το 30’ έδειχναν ναρκωμένοι και ουσιαστικά είχαν παραδοθεί στη Σιένα, που έκανε το καλύτερό της παιχνίδι στον όμιλο, αν και γενικότερα παίζει καλύτερα μακριά από την έδρα της.

Ο Ιταλός τεχνικός Μάρκο Κρέσπι, με μια άμυνα ζώνης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, μπλόκαρε τους Ερυθρόλευκους (που είχαν 2/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος) οι οποίοι έπεσαν στην παγίδα και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό. Το άδειο γήπεδο σαφώς και έπαιξε το ρόλο του (δεν νομίζουμε να απασχόλησε φυσικά τους ηθικούς αυτουργούς, που είχαν μπει μέσα στον αγώνα με την Γαλατάσαραϊ και θα έβλεπαν το ματς από την τηλεόραση) αλλά γενικά οι παίκτες του Γιωργου Μπαρτζώκα δεν είχαν μπει στο πνεύμα του αγώνα και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα, στα γκαρντ με τον Λό και τον Μάντζαρη να βρίσκονται εντελώς εκτός κλίματος.

Δείγμα της γενικότερης χαλαρότητας (και έλλειψης συγκέντρωσης) του Ολυμπιακού αποτελούν και οι 11 χαμένες βολές (20/31).

Οι Ιταλοί με τον Ερικ Γκρίν να κάνει πάρτι στην άμυνα του Ολυμπιακού, προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-37) διατηρώντας με άνεση το προβάδισμα. Ήταν μπροστά και στο 35’ με 64-58 με τον Γκρίν να σκοράρει από παντού, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Με εκπληκτική σοβαρότητα στην τελευταία περίοδο (όπου είχαν 6/6δίπ., 5/5τρίπ. και 5/7βολ. σε αυτό το διάστημα !) και κορυφαίο τον Περπέρογλου (που σημείωσε 13 από τους 18 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο) ήρθε μια ακόμα ανατροπή με συνολικό σκορ 32-16 στα τελευταία δέκα λεπτά.

Ολυμπιακός (17/30διπ., 8/21τρ., 20/31β., 28-8ρ., 15ασ, 4κλ., 5 κοψ., 13λαθ.): Πετγουεϊ 9(1), Λο 6, Ντάνστον 7 (5-3ριμπ.), Σπανούλης 16 (2/4δ., 2/3τρ., 6/8β., 2 ασιστ), Περπέρογλου 18 (3/4διπ., 4/5τρ., 3-0ρ., 4 λαθ.), Σλούκας 8 (7 ασιστ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3(1),Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10 (7-0 ριμπ.).

Σιένα (26/53διπ., 4/14τρ., 9/13β., 23-10ρ., 9ας., 8κλ., 2κοψ., 9 λαθ.): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κουρνόχ 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10 (1), Ορτνερ, Νέλσον 9, Γκρίν 28 (8/15δ., 3/3τρ., 3/4β.).