Η κλήρωση για τη φάση των «32» στο Γιουρόπα Λιγκ θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα (16/12). Ο ΠΑΟΚ, με το 2-2 στο ματς με την Αλκμααρ έχασε την πρώτη θέση του ομίλου του και θα είναι στο γκρουπ με τους «αδύναμους».
Στην κλήρωση για τη φάση των «32» θα είναι και οι οκτώ ομάδες που προέρχονται από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ποιοί είναι λοιπόν, οι πιθανοί αντίπαλοι του ΠΑΟΚ: Σαχτάρ Ντόνετσκ,Μπενφίκα, Βασιλεία και Νάπολι  (από το Τσάμπιονς Λιγκ), και επίσης, Βαλένθια, Ρούμπιν Καζάν, Φιορεντίνα, Λουντογκόρετς, Σάλτσμπουργκ, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, Γκενκ, Σεβίλλη, Λυών, Τραμπζονσπόρ και Τότεναμ. Οι ομάδες αυτές ανήκουν στο γκρουπ των «ισχυρών». Εκεί είναι και η Αλκμααρ, αλλά δεν μπορεί να κληρωθεί με τον ΠΑΟΚ. 

Στο γκρουπ των αδύναμων, εκτός του ΠΑΟΚ, είναι οι: Γιουβέντους, Πλζεν, Αγιαξ, Πόρτο, Σουόνσι, Τσερνομόρετς, Μάριμπορ, Εσμπιεργκ, Ντνιεπρ, Μακάμπι Τελ Αβιβ, Ντυναμό Κιέβου, Λίμπερετς, Μπέτις, Λάτσιο, Ανζι. 

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της 6ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος: Σεν Γκάλεν-Σουόνσι 1-0, Βαλένθια-Κούμπαν Κράσνονταρ 1-1. Βαθμολογία:Βαλένθια 13, Σουόνσι 8, Κούμπαν 6, Σεν Γκαλεν 6.

2ος όμιλος: Ντυναμό Ζάγκρεμπ-Λουντογκόρετς 1-2, Αϊντχόβεν-Τσερνομόρετς 0-1. Βαθμολογία: Λουντογκόρετς 16, Τσερνομόρετς 10, Αϊντχόβεν 7, Ντυναμό Ζάγκρεμπ 1.

3ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ-Εσμπιεργκ 3-0, Σταντάρ Λιέγης-Ελφσμποργκ 1-3. Βαθμολογία: Σαλτσμπουργκ 18, Εσμπιεργκ 12, Ελφσμποργκ 4, Σταντάρ ΛΙέγης 1.

4ος όμιλος: Μάριμπορ-Γουίγκαν 2-1, Ζούλτε Βάρεγκεμ-Ρούμπιν Καζάν 0-2. Βαθμολογία: Ρούμπιν Καζάν 14, Μάριμπορ 7, Ζούλτε Βάρεγκεμ 7, Γουίγκαν 5.

5ος όμιλος: Φιορεντίνα-Ντνιέπρ 2-1, Παντούρι-Π. Φερέιρα 1-0. Βαθμολογία: Φιορεντίνα 16, Ντνιέπρ 12, Π.Φερέιρα 3, Παντουρι 2.

6ος όμιλος: Αϊντραχτ-Φρανκφούρτης-ΑΠΟΕΛ 2-0, Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπορντό 1-0. Βαθμολογία: Αϊντραχτ 15, Μακάμπι 11, ΑΠΟΕΛ 5, Μπορντό 3.          

7ος όμιλος: Ντυναμό Κιέβου-Ραπίντ Βιέννης 3-1, Τουν-Γκενκ 0-1. Βαθμολογία: Γκενκ 14, Ντυναμό Κιέβου 10, Ραπίντ Βιέννης 6, Τουν 3.

8ος όμιλος: Εστορίλ-Λίμπερετς 1-2, Φράιμπουργκ-Σεβίλλη 0-2. Βαθμολογία: Σεβίλλη 12, Λίμπερετς 9, Φράιμπουργκ 6, Εστορίλ 3.

9ος όμιλος: Μπέτις-Ριέκα 0-0, Γκιμαράες-Λυών 1-2. Βαθμολογία: Λυών 12, Μπέτις 9, Γκιμαράες 5, Ριέκα 4.

10ος όμιλος: Απόλλων Λεμεσού-Λέγκια Βαρσοβίας 0-2, Λάτσιο-Τραμπζονσπόρ 0-0. Βαθμολογία: Τραμπζονσπόρ 14, Λάτσιο 12, Απόλλων 4, Λέγκια Βαρσοβίας 3.

11ος όμιλος:Σέριφ-Τρόμσο 2-0, Τότεναμ-Ανζι 4-1. Βαθμολογία: Τότεναμ 18, Ανζί 8, Σέριφ 6, Τρόμσο 1.

12ος όμιλος: ΠΑΟΚ-Αλκμααρ 2-2, Μακάμπι Χάιφα-Σαχτιόρ 2-1. Βαθμολογία: Αλκμααρ 12, ΠΑΟΚ 12, Μακάμπι 5, Σαχτιόρ 2.     

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από